Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

240 nowych parkometrów z klawiaturą i baterią słoneczną

Warszawa

Parkoen s.a.s. France.Takie parkometry staną w Warszawie

Klawiatura, możliwość płacenia kartą paypass i zasilanie baterią słoneczną - to udogodnienia, które przewidziano w nowych parkometrach. Dodatkowych 240 urządzeń stanie w stolicy jesienią.

- Do 30 listopada ustawimy 240 dodatkowych parkomatów w Warszawie. Stare nie znikną, tylko zmienią swoją lokalizację - mówi Adam Sobieraj, rzecznik ZDM.

Po raz pierwszy Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowę na montaż i konserwację parkomatów z firmą spoza kraju. Parkoen s.a.s. France na całym świecie posiada 180 tysięcy parkometrów, między innymi w Angli, w Krajach Beneluksu czy w USA.

W walce z oszustami

Nowe urządzenia będą niezwykle nowoczesne. Każde będzie miało klawiaturę, dzięki której kierowcy, na wydruku potwierdzającym opłatę za parkowanie, będą mogli wpisać numer rejestracyjny pojazdu.

- To ukróci oszustwa. Znikną sytuacje kiedy kolega daje kwit koledze i jedna opłata jest pokazywana dwa razy przez dwie różne osoby. Dzięki temu systemowi łatwiej będzie też rozstrzygnąć reklamacje na korzyść kierowcy, ponieważ będzie to jednoznaczny dowód - mówi Sobieraj.

... i płacenie kartą

Urządzenie będą również wyposażone w system, który umożliwi płacenie zbliżeniowymi kartami debetowymi - PayPass i PayWave. Wystarczy przyłożyć kartę w odpowiednie miejsce, a parkometr pobierze odpowiednią kwotę bez podawania pinu.

Nowe urządzenia będą zasilane baterią na światło dzienne. - Oczywiście będą miały również zwykłą baterię na wypadek, gdy np. śnieg zasypie parkomat - tłumaczy Sobieraj.

su/band/roody