Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

24 wypadki, 26 rannych, 1 ofiara. Policja podsumowuje długi weekend

TVN Warszawa

archiwum TVNW całym kraju wzmożone kontrole kierowców

24 wypadki, jedna ofiara śmiertelna i 26 rannych to bilans długiego weekendu na drogach Warszawy i okolic. Liczby z pewnością się zmienią, bo podana statystyka obejmuje okres od środy do godz. 10.00 w niedzielę. Powroty z długiego weekendu przebiegają bez większych utrudnień.

- Od środy do niedzieli do godz. 10.00 na terenie Warszawy i powiatów podwarszawskich zarejestrowaliśmy 451 zdarzeń drogowych, w tym 24 wypadki, w wyniku których jedna osoba straciła życie, a 26 zostało rannych - powiedział o godz. 17 Piotr Świstak z zespołu prasowego komendy stołecznej.

Złapali 75 pijanych kierowców

Policja zatrzymała już 75 osób, które prowadziły pod wpływem alkoholu. Pełne statystyki funkcjonariusze podadzą w poniedziałek rano. - Długi weekend jeszcze się nie skończył. Na razie nie ma większych utrudnień, ale już zaczął się wzmożony ruch, przede wszystkim na głównych ciągach komunikacyjnych i trasach wjazdowych do miasta - podał w rozmowie z tvnwarszawa.pl Świstak.

Na trasach wlotowych policjanci prowadzą kontrole. Korki spodziewane były tradycyjnie na drogach z Janek i Łomianek. Ale jak poinformował o godz. 21 policjant, obyło się bez kolizji i poważniejszych utrudnień.

- Apelujemy przede wszystkim o ostrożność i rozsądek na drodze. Pamiętajmy, że pośpiech i brawura mogą doprowadzić do tragedii. Stosujmy się do ograniczeń prędkości. Upewnijmy się, że pasy bezpieczeństwa są zapięte, a dzieci podróżują bezpiecznie w fotelikach - przypominał policjant.

10 tysięcy policjantów na drogach

W całym kraju nad bezpieczeństwem podróżnych czuwa około 10 tys. policjantów. Od środy w 371 wypadkach zginęło 36 osób, a 442 zostały ranne - poinformowała PAP Komenda Główna Policji.

- Nadal wśród głównych przyczyn wypadków są: nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. W ciągu czterech dni policjanci zatrzymali 1402 nietrzeźwych kierujących - powiedział PAP Mariusz Góra z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Dla porównania podajemy statystyki z ubiegłego roku - w trakcie długiego weekendu (w całej Polsce) doszło do 409 wypadków, w których życie straciło 35 osób, a 523 zostały ranne. Zatrzymano wówczas ponad 2,1 tys. nietrzeźwych kierowców.

Nawet 10 lat więzienia

Policja przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po wypiciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

W czwartek na Mokotowie doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych:

Wypadek na Mokotowie
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

PAP/kś/b