24 nowe "piętrusy" wyjadą na tory jeszcze w styczniu

Warszawa

Koleje MazowieckiePrzekazanie dwupiętrowych wagonów

Koleje Mazowieckie odebrały nowe piętrowe wagony oraz lokomotywę. To pierwsze tego typu składy w całości wyprodukowane w Polsce.

W ubiegłym roku KM kupiły 38 nowych pojazdów. Teraz dołączyły do nich 24 składy - pierwsze w całości wyprodukowane przez polskiego producenta, bydgoską Pesę.

- Mieszkańcy Mazowsza coraz chętniej wybierają Koleje Mazowieckie. Podróż pociągiem do pracy czy szkoły jest nie tylko tańsza, ale i coraz częściej szybsza niż samochodem. Jestem przekonany, że nowoczesne piętrowe pojazdy sundeck sprawdzą się, zwłaszcza na tych najbardziej obciążonych trasach - mówił w środę na Warszawie Wschodniej Adam Struzik, marszałek województwa.

1700 pasażerów

Pociągi wyjadą na trasy w połowie stycznia. Jak informują Koleje Mazowieckie, będą obsługiwać głównie połączenia przyśpieszone, m.in. z Warszawy do Radomia czy Skierniewic. - W wagonie sterowniczym jest 85 miejsc siedzących, a w wagonie środkowym 130. W podstawowej konfiguracji pojazd składa się z lokomotywy elektrycznej gama, piętrowego wagonu sterowniczego i do sześciu piętrowych wagonów środkowych. Takim składem podróżować może jednocześnie ok. 1700 pasażerów. Pojazdy przystosowane są do jazdy z prędkością eksploatacyjną do 160 km/h - informują KM.

Wartość kontraktu na 24 pojazdy to około 267 mln zł, z czego blisko 170 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

ło/r