24 firmy chcą projektować kolejne stacje metra

Warszawa

Kto zaprojektuje nowe stacje? / fot. Metro Warszawskie

O godzinie 14 minął termin składania wniosków o dopuszczenie do konkursu na projekt trzech stacji metra na Woli i trzech na Pradze. Zgłosiły się 24 firmy.

Ich oferty przejrzy teraz sąd konkursowy. Jeśli będą zgodne z wymogami, firmy zostaną dopuszczone do kolejnego etapu - złożenia prac konkursowych. Termin zostanie dopiero ogłoszony - wiadomo, że nie będzie krótszy, niż 90 dni.

Konkurs obejmuje koncepcję architektoniczno-budowlaną dwóch odcinków II linii metra, które mają być budowane równocześnie. Dokumentacja nie będzie zawierać wszystkich szczegółów, ale dowiemy się z niej, jak zwycięzca wyobraża sobie usytuowanie stacji, a także ich wygląd czy takie szczegóły jak kształt wejść.

Pozwolenia w 2013, budowa...

Miasto ogłasza przetarg już teraz, bo chce szybko rozpocząć procedury związane z wydawaniem pozwoleń na budowę. Metro liczy, że uda się je uzyskać już w 2013 roku, gdy trwać będzie jeszcze budowa centralnego odcinka II linii. Wtedy wybrany zostanie wykonawca kolejnych odcinków - nie wykluczone, że będą to dwie firmy; jedna będzie budować na Targówku, druga na Woli.

Wszystko zależy jednak od pieniędzy, a konkretnie od tego, czy Warszawie uda się zdobyć unijne dofinansowanie. Gdyby tak się stało, prace mogłyby ruszyć już w 2014 roku, a zakończyć w 2016 roku.

roody