2324 pomysły na wydanie 50 mln zł

Warszawa

UMBudżet obywatelski - edycja druga

Mieszkańcy Warszawy złożyli 2324 projekty do budżetu obywatelskiego na 2016 r., o 88 więcej niż na 2015 rok - poinformował w środę stołeczny ratusz. Na realizację inwestycji zaproponowanych przez mieszkańców, dzielnice przeznaczyły łącznie ponad 50 mln zł.

We wtorek, o północy skończyło się składanie projektów do warszawskiego budżetu obywatelskiego. Jak zaznacza ratusz, większość projektów wpłynęła przez dwa ostatnie dni. Jeszcze w niedzielę po południu zgłoszonych było tylko 290 projektów.

Wciąż liczą papierowe

Liczba zgłoszonych projektów może się jeszcze nieznacznie zmienić, ponieważ cały czas liczone są projekty w formie papierowej. W najbliższych dniach wszystkie projekty zostaną wprowadzone do elektronicznego systemu, a dzielnicowi koordynatorzy ds. budżetu partycypacyjnego będą kontaktować się z autorami projektów, którzy popełnili w nich błędy. Na ich usunięcie projektodawcy będą mieli trzy dni.

Projekty można przeglądać w elektronicznym systemie na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl, można również wysłać pytanie do autora albo propozycję zmian w projekcie. Od 27 lutego do 22 marca 2015 r. odbędą się publiczne dyskusje nad zgłoszonymi pomysłami, po których autorzy będą mogli, dzięki uwagom mieszkańców, udoskonalić swój projekt.

Głosowanie w czerwcu

Propozycje są bardzo różnorodne. Powtarzające się projekty to remont ulic, chodników czy placów zabaw, dodatkowe oświetlenie, zakup książek do bibliotek, budowa boisk, ścieżek rowerowych i toalet publicznych, organizacja koncertów i szkoleń.

Między 16 a 26 czerwca 2015 r. odbędzie się głosowanie, które wyłoni projekty do realizacji w 2016 roku. Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec Warszawy, drogą elektroniczną, osobiście lub korespondencyjnie.

Lista projektów do realizacji ma zostać ogłoszona do 10 lipca 2015 r.

336 pomysłów do realizacji

W ubiegłym roku w ramach budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili 2236 pomysłów, z czego wcielonych w życie ma być 336. Na ich realizację miasto zabezpieczyło ponad 26,2 mln zł.

Najwięcej głosów - ponad 6,5 tys. - oddano na zgłoszony na Ursynowie projekt utworzenia ośrodka wsparcia przy skrzyżowaniu ulic Stryjeńskich i Moczydłowskiej. W tym miejscu mieszkańcy z niepełnosprawnością intelektualną będą mogli liczyć na pomoc przy rozwiązywaniu codziennych problemów. Będzie to też przestrzeń spotkań, współdziałania i rozrywki, w której będą realizowane inicjatywy m.in. organizacji pozarządowych. Ze względu na koszt - 3 mln zł - to jedyny projekt, który zostanie zrealizowany w tej dzielnicy.

Co to jest budżet obywatelski?

Budżet obywatelski (partycypacyjny) ma zwiększyć wpływ mieszkańców na wydatki miasta - obywatele decydują na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów.

Pomysły zgłaszane przez mieszkańców mogą dotyczyć wielu sfer, jakimi na co dzień zajmuje się urząd dzielnicy czy jednostki miejskie: sportu, rekreacji, edukacji, kultury, komunikacji, ochrony środowiska, pomocy społecznej, przestrzeni publicznej, zieleni miejskiej, itp. Projekty mogą mieć charakter inwestycyjny (np. budowa placu zabaw czy postawienie latarni) lub pozainwestycyjne (np. zajęcia pozalekcyjne, zorganizowanie święta wybranej ulicy).

PAP/b