Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

231 czy 237 metrów, czyli jak duży jest PKiN?

Warszawa

TVN24Na 40

Choć na internetowej stronie Pałacu Kultury i Nauki widnieje informacja, że obiekt ma 237 metrów wysokości, niektóre źródła podają, że jest o 6 metrów niższy. Skąd to różnica?

Przy okazji urodzin Pałacu powrócił spór o jego wysokość - niektóre źródła podają, że - razem z iglicą - ma 231 metrów, inne - 237.

- Wszystko przez montaż wspornika antenowego. Iglica musiała zostać podniesiona – wyjaśnia Ewelina Dudziak-Stalęga, rzecznik PKiN. I przypomina, że prace te przeprowadzono jeszcze w latach 90. To wtedy PKiN urósł o 6 metrów.

Wątpliwości nie ma za to, co do jednego - PKiN pozostaje najwyższym budynkiem w Polsce. Nie zawsze był jednak najwyższą konstrukcją - przez wiele lat wyprzedzał go na przykład maszt w Konstantynowie, który miał ponad 646 metrów (zawalił się w 1991 roku, a pokonany został dopiero w 2008 przez dubajski Burdż Chalifa).

Gdyby nie iglica, PKiN straciłby pierwsze miejsce. Jeśli liczyć wysokość "do dachu", to ma on "tylko" 187 metrów i bije go Złota 44 (192). Przegrywa też z wrocławskim Sky Tower (206).

Zegar na milenium

Nowy element na PKiN został także zamontowany na początku wieku. W sylwestrową noc roku 2000 na 42. kondygnacji budynku odsłonięto zegar.

Jego cztery tarcze mają po 6 metrów średnicy - pod względem wielkości jest to trzeci zegar w Europie. Trzecie miejsce zajmuje także wśród najwyżej położonych zegarów wieżowych na świecie (po Abraj Al Bait w Mekce oraz NTT DoCoMo Yoyogi Building w Tokio).

CZYTAJ WIĘCEJ O "NARODZINACH" PKIN-U”

PKiN OBCHODZI 60. URODZINY

ZOBACZ PAŁAC NA ZDJĘCIACH NASZEGO DZIENNIKARZA