Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

225 lat po decyzji o budowie otworzą Świątynię Opatrzności

Najnowsze

Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.plŚwiątynia Opatrzności Bożej

11 listopada zostanie uroczyście otwarta Świątynia Opatrzności Bożej. Obchody potrwają trzy dni. W Wilanowie pojawią się najważniejsze osoby w państwie: prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu.

"Po 225 latach od uchwały Sejmu Wielkiego obiecującej Bogu wybudowanie Wotum Narodu za uchwalenie Konstytucji 3 maja, otworzymy dla wiernych drzwi Świątyni Opatrzności Bożej, która powstała dzięki ofiarności dziesiątków tysięcy Darczyńców, odczuwających duchową łączność z minionymi pokoleniami Polaków i dumę z możliwości przyczynienia się do spełnienia danej Bogu przez przodków obietnicy" - czytamy na stronie Centrum Opatrzności Bożej.

Budowa ciągnęła się od 2003 roku, była kilkukrotnie wstrzymywana, bo brakowało pieniędzy. W 2010 roku udało się tam otworzyć Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Od 2006 w podziemiach działa Panteon Wielkich Polaków, gdzie pochowano m.in. księdza Jan Twardowskiego, byłego ministra spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewskiego i ostatniego prezydenta na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Modlitwa, podziękowania, koncert

Znamy już program weekendowych uroczystości. W piątek o godzinie 9.00 w świątyni zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu abp. Stanisław Gądecki. Tego dnia w nowo otwartej świątyni pojawią się prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło.

Kolejna msza zostanie odprawiona o godz. 12. "Większa liczba darczyńców będzie mogła uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu" - czytamy w komunikacie centrum.

Z kolei o godzinie 20.00 odbędzie się prapremierowe wykonanie utworu "Przymierze", którego autorem jest wybitny kompozytor Michał Lorenc.

"Utwór ten powstał z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej i 1050. rocznicy Chrztu Polski, a teksty owego pięcioczęściowego dzieła są ilustracją wielowiekowej historii zawierzenia ludzkich losów Bogu. Wykonawcami Przymierza będą wybitni polscy i zagraniczni artyści" - informuje centrum.

Z okazji otwarcia Świątyni Centrum Opatrzności Bożej wydało okolicznościowe książki i medale oraz płytę. Wszystkie pamiątki będą również dostępne w sklepie internetowym centrum.

Program uroczystości

11 listopada:

- 9.00-10.00 Msza święta z Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej - 10.15 Rozdanie pamiątkowych medali z okazji otwarcia Wotum Wdzięczności oraz medali Zasłużonego Darczyńcy przybyłym Ofiarodawcom - 12.00-13.00 Msza święta z Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej - 13.15 Rozdanie pamiątkowych medali z okazji otwarcia Wotum Wdzięczności oraz medali Zasłużonego Darczyńcy - 11.00-16.00 Zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w budowie - 17.00-18.00 Koncert przedpremierowy "Przymierze" z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej - 20.00-21.00 Premiera utworu "Przymierze" z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej

12 listopada

- 12.00 Msza święta z Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia

13 listopada

- 12.00 Msza święta z Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia

Uchwała z 1791 roku

Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego - budowy Świątyni Opatrzności Bożej. O jej budowie, jako narodowego wotum wdzięczności przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował uchwałą Sejm 5 maja 1791 r. Inicjatywę budowy świątyni podjął na nowo w 2002 r. prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Tak wyglądała Świątynia Opatrzności Bożej jeszcze przed otwarciem:

Świątynia Opatrzności Bożej prawie gotowaTVN24

kz/b

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl