Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

220 tysięcy za fortepian z 1838 roku

Warszawa

| tvn24/ olaJanusz Olejniczka - fot

Klawisze z kości słoniowej, mahoniowa obudowa, wszystkie części oryginalne, choć powstał 1838 roku. Na fortepianie Erard już w niedzielę 27 lutego zagra muzykę Chopina Janusz Olejniczak. Będzie to pierwsza prezentacja instrumentu zakupionego w listopadzie 2010 roku przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Dlaczego warto pójść w niedzielę do Zamku Królewskiego i posłuchać utworów Chopina granych na instrumencie z jego epoki? Po pierwsze, dzięki temu poznać można prawdziwe brzmienie muzyki kompozytora – nowoczesne fortepiany brzmią zupełnie inaczej niż dawne instrumenty. Po drugie Fryderyk Chopin sam uwielbiał grać na Erardzie – przywiązywał wielką wagę do tego, na czym grał.Niezmieniony od prawie 200 lat

Instrument został zbudowany w Paryżu w 1838 roku. Po raz pierwszy sprzedano go 12 grudnia 1838 roku, a właścicielami zostali Pan Forkel i Vigvier z Bordeaux. Jest zbudowany z drzewa mahoniowego. Posiada klawiaturę z kości słoniowej złożoną z 80 klawiszy. Wszystkie części instrumentu są oryginalne i zachowane są w doskonałym stanie, z wyjątkiem filców i strun, które zostały wymienione w fabryce Erarda w 1922 roku. Fortepian charakteryzuje się pięknym i soczystym brzmieniem, i jest bardzo sprawny pod względem mechanicznym - zapewniają organizatorzy koncertu.

Bardzo stary, ale muzycznie bardzo żywy

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zapowiada, że cenny instrument będzie intensywnie wykorzystywany na koncertach, podobnie jak wcześniej zakupione fortepainy.

- To ma być żywe muzyczne medium, a nie eksponat. Planujemy kolejne muzyczne wydawnictwa. Zapraszamy następnych pianistów, którzy zagrają na tym Erardzie z 1838 roku - zapowiada Stanisław Leszczyński z działu koncertowego NIFC.

W kolekcji NIFC fortepian Erarda z 1838 roku to najstarszy instrument.

Nadzwyczajny Recital Chopinowski – instrument zainauguruje pianista Janusz OlejniczakSala Wielka Zamku Królewskiego27 lutego, godz. 18.00Bilety 35 zł

myk