21 tysięcy nowych podatników. Rozliczyli się w stolicy po raz pierwszy

Warszawa

Shutterstock21 tysięcy nowych podatników

Ponad 21 tysięcy osób po raz pierwszy zapłaciło podatek PIT w Warszawie - takie dane przedstawia Ministerstwo Finansów. Dzięki temu do miasta trafią dodatkowe pieniądze- cieszą się włodarze stolicy.

Do budżetu trafi dodatkowe 75,4 mln zł. - Dziękuję wszystkim mieszkańcom Warszawy, którzy płacą tutaj podatek PIT. Zarówno tym, którzy rozliczają się w ten sposób od lat jak i tym, którzy zdecydowali się na to po raz pierwszy w ubiegłym roku. Tych nowych osób w ubiegłym roku było aż 21 tys. - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Zaznaczyła, że dzięki dodatkowym pieniądzom będzie można szybko rozwijać stolicę.

"Wciąż rozliczają się w rodzinnych miejscowościach"

Dokładnie 21 036 nowych osób rozliczyło w Warszawie podatek za 2014 rok. Jak podaje urząd miasta, jeszcze w 2009 roku było to niecałe 1000 osób.

W ubiegłym roku Warszawa przeprowadziła kampanię, która zachęcała do płacenia podatków w Warszawie przez osoby, które tu mieszkają, a wciąż rozliczają się w rodzinnych miejscowościach. Głównym przekazem była informacja, że gdyby nie PIT, stolica musiałaby wprowadzać ograniczenia na przykład w funkcjonowaniu komunikacji publicznej czy miejskich basenach. Dodatkowo rozliczający się w stolicy rodzice otrzymują punkty przy zapisywaniu swoich dzieci do przedszkoli i żłobków. Natomiast podatnicy mogą korzystać z tańszych biletów i oferty zniżek w ramach karty warszawiaka i karty młodego warszawiaka.

Największe dochody miasta są z podatku PIT i wynoszą ponad jedną trzecią całego budżetu. Jak informuje urząd miasta, w 2016 r. będzie to 4,544 mld zł. Dzięki tym środkom funkcjonuje i rozwija się komunikacja publiczna, remontowane i budowane są drogi i ścieżki rowerowe, działają domy kultury, czy realizowane są różnego rodzaju programy dla juniorów i seniorów.

ło/ec