Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

2016 rokiem bez podwyżek

Warszawa

sxc.hu, TVN24W tym roku nie będzie podwyżki podatków

Przez najbliższe 12 miesięcy nie wzrosną ceny biletów komunikacji miejskiej, nie zmieni się opłata śmieciowa ani stawki podatków od nieruchomości i środków transportu – zapowiada ratusz. Miasto rezygnuje też z pobierania opłaty targowej.

- Miasto nie planuje w 2016 roku podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej. Nie ma także planów podwyżek tzw. opłaty śmieciowej, a także stawek za wodę i odprowadzenia ścieków – powiedziała PAP Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika stołecznego ratusza.

- W Warszawie nie ulegnie także podwyższeniu opłata za parkowanie w strefie płatnego parkowania, jest już ona na poziomie maksymalnym - przypomniała Kłąb.

Natomiast miasto analizuje zasadność wprowadzenia takiej strefy na Saskiej Kępie. O tych planach pisaliśmy na tvnwarszawa.pl w połowie grudnia.

Podatki lokalne bez zmian

Przedstawiciele miasta zapewniają także, że w 2016 roku nie zostaną podwyższone stawki podatków lokalnych, czyli od nieruchomości i środków transportu. Oznacza to, że za 1 mkw. powierzchni użytkowej zapłacimy 0,74 zł, czyli tyle samo co w 2014 i 2015 roku. Nieco mniej w nowym roku zapłacą właściciele nieruchomości wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, np. lokali użytkowych - mkw. kosztować będzie o 17 gr mniej niż w 2015 r. (tj. 22,86 zł). Podatek od nieruchomości przeznaczonych na działalność pożytku publicznego wyniesie 7,68 zł za mkw., czyli o 5 groszy mniej niż w 2014 i 2015 r.

Podatek od nieruchomości stanowi ok. 9 proc. dochodów miasta.

W 2016 r. za samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie trzeba będzie zapłacić 545 zł, a za autobus z 30 miejscami lub więcej - 1 tys. 209 zł. Na niższe stawki będą mogli liczyć właściciele samochodów dwuletnich lub nowszych. Podatek, podobnie jak 2015 r., wyniesie odpowiednio 490 zł za samochód ciężarowy i 1 tys. 88 zł za autobus. W stolicy premiowane są ekologiczne środki transportu – za samochód ciężarowy podatek wyniesie 327 zł, a za autobus 725 zł.

Zrezygnowali z opłaty targowej

Ponadto od 1 stycznia 2016 r. miasto rezygnuje z pobierania opłaty targowej, która w ubiegłym roku stanowiła 0,036 proc. dochodów budżetowych. Opłata targowa pobierana była od wszystkich osób dokonujących sprzedaży na targowiskach znajdujących się poza budynkami. Przykładowe stawki takiej opłaty wynosiły: 8 zł za jeden dzień sprzedaży artykułów spożywczych i przemysłowych stałego stoiska, a 12 zł z pojazdu do 3,5 ton.

Tak warszawiacy witali Nowy Rok:

Impreza rozpoczęła się tuż po 20.
Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

PAP/jk/r