Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

2000 złotych na dokarmianie ptaków

Warszawa

ZOMOgród Saski

- Średnio 2 tysiące złotych miesięcznie wydaje Zarząd Oczyszczania Miasta na dokarmianie zimą ptaków w sześciu warszawskich parkach - powiedziała PAP Iwona Fryczyńska, rzeczniczka ZOM. To odpowiedź na zarzuty prof. Magdaleny Środy.

W środę na łamach Gazety Wyborczej prof. Magdalena Środa wyraziła niepokój o dokarmianie tych zwierząt. Stwierdziła, że "nie robią tego władze dzielnicy", pisząc o Żoliborzu. ZOM ustosunkował się do sprawy na swojej stronie internetowej.

"Parkowa stołówka"

- W parkowych stołówkach serwowana jest mieszanka pożywnych ziaren prosa, słonecznika i siemienia lnianego. To ulubiony przysmak m.in. kaczek z Ogrodu Saskiego oraz Parku Ujazdowskiego, które zjadają go kilka kilogramów dziennie - zaznacza Fryczyńska w komunikacie na stronie ZOM.

Jak dodaje, ornitolodzy zaobserwowali ciekawy zwyczaj - na poranną porcję pokarmu do Ogrodu Saskiego zlatuje się też ptactwo znad Wisły.

6 parków

ZOM opiekuje się sześcioma z ponad 70 parków w Warszawie. Wyposażane są one w karmniki, korytka dla kaczek i rozwieszane na drzewach podkarmiaczki, czyli pojemniki z niesolonym tłuszczem wymieszanym z ziarnami słonecznika, konopi, lnu i rzepaku. Na terenach parków rozmieszczone są, we współpracy ze Stołecznym Towarzystwem Ochrony Ptaków, tablice informacyjne, jak należy dokarmiać ptaki.

- Jeśli namawiamy do dokarmiania ptaków, to apelujmy w ślad za ornitologami, aby robić to mądrze. A więc odpadają resztki z naszych kuchni, pokarmy solone i wędzone czy przyprawione. Skrzydlaci mieszkańcy będą wdzięczni za ziarna prosa, niełuskanego słonecznika, nasiona konopi, siemię, owies, pszenicę czy orzechy. Chodzi o to, żeby pokarm był pożywny i zbliżony do tego, który ptaki znajdują na łąkach i drzewach. Sikorom i dzięciołom przyjemność zrobimy oczywiście słoninką - możemy przeczytać w komunikacie.

ZOM odpowiada za utrzymanie Ogrodu Saskiego, Parku Ujazdowskiego, Parku Praskiego, Parku Skaryszewskiego, Pola Mokotowskiego a także Parku Fosa i Stoki Cytadeli.

PAP/ZOM/su/roody