200 zł podwyżki dla Mazowsza

Warszawa

mazowsze.waw.plZespół Mazowsze

Artyści zespołu Mazowsze dostaną podwyżki - po 200 złotych na osobę, pierwsze od sześciu lat. - To za mało, będziemy walczyć o więcej - zapowiadają artyści.

Informację o podwyżkach potwierdza Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego i związki zawodowe. - Cieszy nas jakakolwiek podwyżka, ale to nie jest kwota, o którą walczymy. Mamy nadzieję, że niebawem otrzymamy kolejną, bo nasza sytuacja jest naprawdę trudna - mówi Iwona Wieczorek, przewodnicząca związków zawodowych zespołu "Mazowsze".

Strajk i pikieta

Podwyżki to efekt protestu muzyków, solistów i tancerzy zespołu którzy na początku lutego rozpoczęli strajk, przerwali pracę i oflagowali budynek. 6 lutego zorganizowali pikietę na placu Bankowym, przed budynkiem gdzie odbywają się sesje sejmiku województwa mazowieckiego. Przed ratuszem pojawiło się ponad 100 artystów, którzy skandowali: "Szanujcie Polskich Artystów", "Dobro Narodowe, pensje głodowe, "Kukułeczka kuka i pieniędzy szuka".2 tysiące po 20 latach pracy

Obecnie pensje artystów wynoszą od 1400 zł brutto dla młodszych adeptów do 2000 zł brutto dla pracowników po 20 latach pracy. Członkowie Mazowsza od lipca ubiegłego roku są w sporze zbiorowym z dyrekcją. Dopiero na początku lutego władze Mazowsza spotkały się z zespołem. Po tym spotkaniu do dymisji podał się dotychczasowy dyrektor zespołu Jacek Kalinowski (prywatnie brat Jarosława Kalinowskiego z PSL). Na jego miejsce tymczasowo powołano Włodzimierza Izbana, obecnie dyrektora Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury. Związki zawodowe na początku domagały się 1000 złotych podwyżki, później jednak swoje żądania okroili do 500 złotych, ze względu na trudną sytuację finansową województwa.

bf//ec