20 skrzyżowań do remontu. Mamy ich listę

Warszawa

ZDMNowa sygnalizacja na 20 skrzyżowaniach

Zarząd Dróg Miejskich unowocześni 20 sygnalizacji świetlnych. Długość świateł zostanie dostosowana do natężenia ruchu. – Dzięki temu skrzyżowania będą funkcjonować efektywniej – zapewniają urzędnicy.

"Ogłosiliśmy przetarg na projekt remontu sygnalizacji na 20 skrzyżowaniach. Po remoncie będą one działać w systemie akomodacji" – informują na swojej stronie pracownicy ZDM.

System ten pozwala dostosować długość sygnałów świetlnych do natężenia ruchu na skrzyżowaniu. To przeciwieństwo systemu stałoczasowego, gdzie światła zmieniają się po określonym czasie.

– Obecnie na terenie Warszawy jest 748 sygnalizacji świetlnych, z czego 460 działa w systemie akomodacji. Z roku na rok staramy się zwiększać tą liczbę – mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM.

Nowe przejazdy rowerowe

W tym roku zdecydowano się na remont kolejnych 20 sygnalizacji, m.in. na skrzyżowaniu ulic Białobrzeskiej i Dickensa, al. Niepodległości z Wawelską czy Modlińskiej z Klasyków (pełną listę prezentujemy na końcu tekstu).

Dlaczego miasto zdecydowało się akurat na te przejazdy? – W tych miejscach znajdowała się jeszcze stara sygnalizacja stałoczasowa, od której już odchodzimy. W kolejnych latach będziemy remontować inne skrzyżowania. To systematyczna praca ZDM-u – tłumaczy Gałecka.

Oprócz wymiany sygnalizacji, na remontowanych skrzyżowaniach wyznaczone będą również brakujące przejazdy rowerowe.

Składanie ofert do kwietnia

Kiedy prace się rozpoczną? – Na takie pytania jest jeszcze za wcześnie. Trudno też przewidywać, jakie utrudnienia czekają mieszkańców. Ogłosiliśmy dopiero przetarg na projekt. To początek drogi – mówi rzeczniczka ZDM.

Taki projekt jest niezbędny nawet przy najmniejszych remontach. Bez niego nie można rozpocząć prac. Termin składania dokumentów w przetargu mija 14 kwietnia o godz. 10. Wybrany wykonawca będzie miał od 180 do 200 dni na wykonanie dokumentacji. Dopiero potem rozpoczną się prace na wybranych skrzyżowaniach.

Lista 20 skrzyżowań, które zostaną wyremontowane:

Rodowicza "Anody" – Jastrzębowskiego

Jastrzębowskiego – Bartoka

Rodowicza "Anody" - przejście przy SGGW

Sokołowskiego "Grzymały" – Szczęśliwicka

Kopińska – Białobrzeska

Białobrzeska – Dickensa

Chałubińskiego – Koszykowa

al. Niepodległości – Wawelska

Modlińska – Klasyków

Rudnickiego – Kochanowskiego

Krasickiego – Malczewskiego

Krasickiego – Odyńca

Kazimierzowska – Racławicka

Kazimierzowska – Dąbrowskiego

Kazimierzowska – Madalińskiego

ul. Bora Komorowskiego – Meissnera

Egipska – Afrykańska

ul. Jagiellońska – Kłopotowskiego – Okrzei.

ul. Saska – Zwycięzców

ul. Żwirki i Wigury – Hynka

Czytaj także o przebudowie sygnalizacji świetlnej na Belwederskiej.

Prace na Belwederskiej
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

kw/sk