Najnowsze

20 hektarów i reaktywacja spółki. Znany biznesmen oskarżony

Najnowsze

Google EarthSpółka próbowała przejąć ogródki na Mokotowie

Do sądu trafił akt oskarżenia wobec biznesmena Macieja M. - poinformowała we wtorek prokuratura. Oskarżenie dotyczy jednego z wątków sprawy reaktywowanej przedwojennej spółki Monzap S.A.

- Celem reaktywacji spółki było przejęcie należących przed wojną do spółki nieruchomości położonych w Warszawie w rejonie ulic Sobieskiego i Idzikowskiego - poinformował prokurator Michał Dziekański, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która sformułowała akt oskarżenia.

Chodzi o teren liczący około 20 hektarów na Mokotowie, gdzie dziś znajdują się ogródki działkowe.

Reaktywowana spółka

Jak wyjaśniał prokurator Dziekański, szwedzki właściciel przedwojennej spółki utracił jej akcje i prawa do nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa. Jednak na mocy umowy międzynarodowej zawartej między Polską a Szwecją w 1949 roku zostało mu już wypłacone odszkodowanie z tego tytułu.

Przed wojną spółka zajmowała się produkcją zapałek. Działała pod oficjalną nazwą: Spółka Akcyjna do Eksploatacji Państwowego Monopolu Zapałczanego. Na mocy dekretu Bieruta przeszła w ręce państwa.

Została reaktywowana w 2005 roku.

Po reaktywacji zmieniła nazwę na Monzap S.A. i została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Kilka lat później kontrolę nad nią przejął oskarżony Maciej M., który - jak powiedział Dziekański - "nienależycie wywiązywał się z obowiązków sprawozdawczych związanych z działalnością spółki, za co usłyszał zarzuty popełnienia czterech przestępstw".

Cztery przestępstwa

Akt oskarżenia został wysłany przez Prokuraturę Okręgową do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia.

Maciejowi M. zarzucono: po pierwsze - nieumyślne przedstawienie nieprawdziwych danych o akcjonariuszach spółki Monzap S.A.

Po drugie - podanie nieprawdziwych danych w sprawozdaniach finansowych spółki Monzap S.A. za lata 2006-2011. Po trzecie - zaniechanie poddania badaniu przez biegłego rewidenta sprawozdań finansowych tej spółki. I w końcu po czwarte - zaniechanie sporządzenia sprawozdań finansowych spółki Monzap S.A. za lata 2012-2015 oraz niezłożenie ich w sądzie rejestrowym.

- Czyny zarzucone oskarżonemu zagrożone są karą do dwóch lat pozbawienia wolności - informuje prokuratura.

Prokuratura bada sprawę

Nieruchomości u zbiegu Sobieskiego i Idzikowskiego nie zostały zwrócone. - Spółka Monzap S.A., na wniosek prokuratury, została wykreślona z KRS i nie otrzymała żadnych nieruchomości. Wątek jej reaktywacji i usiłowania wyłudzenia nieruchomości położonych w Warszawie nadal jest badany przez prokuraturę - podsumowują w swoim komunikacie śledczy.

Maciej M. to biznesmen związany z warszawską reprywatyzacją. Dzięki niej odzyskał m.in. tereny przy Szarej na Powiślu (po dawnym ogrodzie jordanowskim). Próbował też odzyskać działkę na Twardej, na której znajdowało się popularne gimnazjum. Głośnym echem odbiła się też budowa biurowca na pl. Zamkowym, przeciwko której protestowali m.in. aktywiści z Miasto Jest Nasze.

M. kilkukrotnie procesował się też z Janem Śpiewakiem po opublikowaniu warszawskiej mapy reprywatyzacji. Biznesmen twierdził, że publikacja narusza jego dobra osobowe.

Czytaj też o nieprawidłowościach związanych z reaktywacją spółki, która przejęła ogródki przy al. Waszyngtona:

[object Object]
Kontrowersyjny zwrot działek na Saskiej KępieTVN24
wideo 2/3

PAP/kw/b

Źródło zdjęcia głównego: Google Earth

Pozostałe wiadomości