20 000 dolarów dla najlepszego zawodnika w Scrabble

Warszawa

fot. TVN 24

116 zawodników z całego świata walczy od środy w warszawskim hotelu Hilton o tytuł Mistrza Świata w Scrabble i 20 tys. dolarów.

Podczas Mistrzostwa Świata w Scrabble zawodnicy rozegrają łącznie około 4 tys. partii i ułożą ponad 120 tys. słów. Każdy z zawodników rozegra co najmniej 34 gry. Po każdej grze podlicza się punkty i tworzy się nową tabelę. Dwóch najlepszych startuje w finale i gra się do pięciu wygranych - powiedział PAP startujący w zawodach Rafał Dominiczak.

- Z racji międzynarodowego charakteru wydarzenia, pięciodniowe zmagania zostaną rozegrane w języku angielskim. Paradoksalnie w polskich Scrabblach jest znacznie więcej słów niż w scrabblach angielskich. Można to łatwo podliczyć biorąc pod uwagę wszystkie nasze końcówki - powiedział Dominiczak.

Mamy swoich reprezentantów

W tym roku gra 116 zawodników, co jest wielkim sukcesem tej imprezy. - Gdy zaczynaliśmy w mistrzostwach walczyło 48 zawodników – powiedział Philip Nelson, organizator Mistrzostw Świata.

W Polsce pojawił się m.in. zwycięzca ostatnich mistrzostw z 2009 roku, Pakorn Nemitrmansuk z Tajlandii, który zapowiedział zaciętą walkę o tytuł. Do naszego kraju przyjechali także gracze m.in. z Australi, Kanady, Anglii, Niemiec, Indii, Indnezji, Irlandii, Francji i z Malty.

Nasz kraj będzie reprezentować czterech zawodników: Bartosz Pięta, Wojciech Usakiewicz, Zbigniew Więckowski oraz Rafał Dominiczak, którzy od miesięcy przygotowują się do tej imprezy.

Polacy biorą udział w tych mistrzostwach od 1999 roku. Wtedy to w Melbourne Wojciech Usakiewicz zajął 84. miejsce. Jest to, jak dotąd, najlepszy wynik Polaków w Mistrzostwach Świata w Scrabble.

Scrabble coraz popularniejsze

Nie bez powodu w tym roku impreza odbywa się w Polsce. W naszym kraju bowiem z roku na rok znacząco rośnie zainteresowanie tą grą. Przez ostatnich 5 lat ten rodzaj słownej zabawy wybrało ponad 700 tys. osób. O popularności Scrabble w Polsce świadczy również fakt, że od 1997 roku działa Polska Federacja Scrabble, która skupia fanów tej gry z całego kraju i co roku przeprowadza turnieje w randze Mistrzostw Polski.

PAP/bf/par