2 próby oślepienia pilotów laserem. Policja szuka sprawców

Warszawa

Archiwum TVN, twitterPróby oślepienia laserem

Dwie załogi zgłosiły przypadki oślepienia laserem przy lądowaniu – poinformowało Lotnisko Chopina. Do jednej z prób miało dojść na Woli, a drugiej w okolicach Warszawy.

"Wczoraj po godz. 20 dwie załogi zgłosiły przypadki oślepiania laserem przy lądowaniu. Sprawę bada policja" – brzmi wpis na Twitterze stołecznego portu lotniczego.

Na Woli i w Mościskach

Informację potwierdzili nam funkcjonariusze z komendy stołecznej. - W piątek mieliśmy informacje o dwóch zgłoszeniach, chodziło o to, że ktoś świeci wiązką lasera koloru zielonego w stronę samolotu - mówi Piotr Świstak z biura prasowego warszawskiej policji. - Pierwszy przypadek miał miejsce w okolicy Wola Parku przy ul. Górczewskiej, drugi w miejscowość Mościska – wylicza.I zaznacza, że policja zajęła się sprawą – poszukiwane są osoby, które świeciły laserem w stronę samolotów, a także świadkowie.- Osoba, która dokonała tego czynu, może odpowiadać z art. 211 ustawy Prawo Lotnicze – przypomina Świstak.Chodzi o punkt, który mówi, że "kto emituje lub powoduje emisję wiązki lasera, lub światła z innych źródeł w kierunku statku powietrznego, w sposób mogący spowodować olśnienie, oślepienie, lub wystąpienie poświaty i w rezultacie stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa statku powietrznego lub zdrowia załogi i pasażerów na jego pokładzie podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku".

RZECZNIK LOTNISKA CHOPINA O ZAGROŻENIU OŚLEPIENIA LASEREM:

Rzecznik Lotniska Chopina o zagrożeniu oślepienia laserem
archiwum TVN24

Incydenty spowodowane próbą oślepienia laserem załóg lotniczych (dane Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych):

2009 - 11

2010 - 36

2011 - 57

2012 - 99

2013 - 89

2014 - 97

ran/ec