2 miliony złotych dla warszawskich sportowców

Warszawa

TVN24Blisko 2 mln zł dla sportowców

Od 490 do 1000 zł co miesiąc otrzymają najwybitniejsi sportowcy - stypendyści w stolicy.

Na tegoroczne stypendia przeznaczono o 650 tys. zł więcej niż w latach 2015 i 2014 - blisko 2 miliony. Jak informuje prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, silne kadry stołecznych klubów to szansa na kolejne tytuły mistrzowskie i medale. Dzięki stypendiom sportowcy będą mogli cały czas rozwijać swoje kariery. - W tym roku środków jest wyjątkowo dużo. To przede wszystkim wynik doskonałej formy młodych warszawskich sportowców. Ich wyjątkowe sukcesy są dla nas potwierdzeniem, że pieniądze te zostały dobrze ulokowane - zaznacza.

Najwięcej wioślarzy

Pieniądze trafią do 374 sportowców, którzy trenują ponad 40 dyscyplin w 71 klubach. Wysokość pieniędzy jest uzależniona od wyników jakie osiągnęli w zeszłym roku. Kwota waha się od 490 do 1000 zł, natomiast w zeszłym roku było to od 400 do 800 zł. Jak informuje urząd miasta, najwięcej pieniędzy trafi do stypendystów, którzy w ubiegłym roku zdobyli złote, srebrne i brązowe medale. Są wśród nich piłkarze nożni i wodni, koszykarze i baseballiści. Najwięcej stypendystów Warszawa ma wśród uprawiających wioślarstwo, bo 39 osób i lekkoatletykę - 32 osoby. Stypendia otrzyma także m.in. 24 zawodników judo i 22 szermierzy. Wśród pozostałych stypendystów znajdują się przedstawiciele takich dyscyplin jak: akrobatyka sportowa, boks, brydż, łyżwiarstwo, orientacja sportowa, snowboard, szachy czy żeglarstwo.

13 osób niepełnosprawnych

Na pieniądze mogą również liczyć osoby niepełnosprawne. W tym roku jest to grupa 13 osób, razem otrzymają blisko 100 tys. zł. Czworo z nich otrzyma najwyższe stypendia - w sumie po 9 tys. do końca roku. Jak informuje urząd miasta, o kwocie przyznanego świadczenia decyduje osiągnięty wynik - od mistrzostw świata seniorów do mistrzostw Polski juniorów. Pod uwagę brana jest również dyscyplina. W przypadku gier zespołowych, członkowie drużyn mogą otrzymać maksymalnie 85% wartości stypendium odpowiadającego wynikowi uzyskanemu w rywalizacji indywidualnej. O wsparcie dla swoich zawodników mogą ubiegać się zarówno stowarzyszenia kultury fizycznej, jak i każdy sportowiec indywidualnie. Do wniosku powinno być dołączone poświadczenie uzyskania wyniku ujętego w uchwale. Stypendia przyznawane są na czas określony, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia danego roku. Stypendia sportowe udzielane są od 2003 r.

Zobacz też relację z imprezy "Wskrześmy Skrę":

Impreza "Wskrześmy Skrę"
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

ło/r