2 miliony za pierwszą strefę

fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl
fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Marek nie mogą na razie liczyć na tańsze bilety komunikacji miejskiej. Za włączenie do pierwszej strefy ZTM zażądał od tej miejscowości prawie trzy razy więcej niż wcześniej zapowiadał. Władze dzielnicy są zbulwersowane i liczą na zmianę stanowiska.

Jeszcze w lipcu 2011 roku ZTM informował, że przyłączenie Marek do I strefy biletowej będzie kosztować dodatkowe 800 tys zł. W tej chwili Marki płacą około 2 mln zł.

Tymczasem 11 stycznia Zarząd Transportu Miejskiego wystosował do miasta pismo, w którym pojawiły się nowe wyliczenia. Z analizy tej wynika, że przystąpienie Marek do pierwszej strefy biletowej na wspomnianych warunkach finansowych przyniesie ZTM straty na poziomie ok. 2 135 000 zł rocznie. Dlatego oczekiwaną kwotę dofinansowania Zarząd podniósł prawie trzykrotnie. Razem Marki musiałyby płacić ponad 4 mln zł.

Chcę poznać analizy

Radni i władze podwarszawskiej miejscowości są zaskoczeni nowymi wyliczeniami. W przyjętej w środę uchwale rady miasta domagają się przedstawienia im wspomnianych analiz na piśmie. Wciąż mają także nadzieję, że ZTM zmieni zdanie na temat wysokości dopłaty i uda się przyłączyć Marki do I strefy biletowej.

Dzięki temu mieszkańcy za bilet miesięczny zapłaciliby 90 a nie tak, jak teraz - 156 zł.

Co na to wszystko ZTM? Przedstawiciele zarządu przekonują, że informacja z lipca ubiegłego roku miała jedynie charakter wstępny. A "podwyżka" o ok. 2 mln zł za wejście do I strefy wynika z tego, że pasażerowie będą płacili mniej za bilety, a to oznacza mniejsze wpływy do budżetu.

- Przeprowadziliśmy również szczegółową analizę pomiarów napełnień w liniach 718, 732, 738, 740 i 805 kursujących przez Marki oraz kontroli biletowych przeprowadzanych na tym terenie, w celu precyzyjnego określenia struktury biletowej wśród pasażerów z terenu Marek - wyjaśnia Kondrad Klimczak, rzecznik ZTM. I dodaje, że Marki mogą wejść do I strefy na nowych warunkach. - Szacowane obecnie dofinansowanie usług komunikacyjnych na terenie Marek w przypadku włączenia gminy do I strefy biletowej powinno wynosić ok. 4,3 mln zł - potwierdza Klimczak.

par/mz

Pozostałe wiadomości