2 lipca rusza "Lato w mieście"

Warszawa

UM Warszawa"Lato w mieście" potrwa do końca sierpnia

Zajęcia sportowe i kulturalne, lekcje europejskie, spacery z przewodnikiem po miecie oraz rejsy przyrodnicze statkiem po Wiśle - to część atrakcji, z których każdego dnia będzie mogło korzystać 13 tys. dzieci w ramach warszawskiego Lata w mieście.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Drugi rok obowiązuje jednak opłata za wyżywienie - we wszystkich dzielnicach miasta wynosi ona 7 zł dziennie. Zwolnione z niej będą dzieci korzystające ze wsparcia materialnego także w ciągu roku szkolnego.

Lato w mieście oficjalnie rozpocznie piknik familijny w Parku Sowińskiego na Woli, 5 lipca o godz. 10. W jego trakcie dzieci będą mogły sprawdzić swoją sportową formę, m.in. na ścianie wspinaczkowej. Z bliska będzie można zobaczyć niektórych mieszkańców warszawskiego zoo, uczestniczyć w eksperymentach przygotowanych przez Centrum Nauki Kopernik oraz wziąć udział w konkursach i zabawach. Wcześniej, bo już 30 czerwca o godz. 16, lato powita wioska indiańska w ogrodach Zamku Królewskiego.

Akcja potrwa do końca sierpnia

Zajęcia w ramach Lata w mieście będą odbywać się od 2 lipca do 31 sierpnia w szkołach, obiektach sportowych, centrach i ośrodkach kultury, klubach i innych placówkach. Stołeczne ośrodki sportu i rekreacji udostępnią około 70 obiektów sportowych, m.in. 18 hal, 27 pływalni (w tym cztery sezonowe), 14 boisk, dwa wrotowiska oraz całoroczny stok narciarski Górka Szczęśliwicka, a przy nim kolejkę grawitacyjną oraz kręgielnie, sale i korty tenisowe.

Program imprez i zawodów sportowych przygotowały też m.in. Park Kultury w Powsinie i Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Warszawskie Ośrodki Wypoczynku Wisła. Przez całe wakacje, w zorganizowanych grupach, dzieci będą mogły bawić się i grać w kręgle w Rodzinnym Centrum Rozrywki Hulakula. Ponad 2 tys. bezpłatnych wejściówek przygotowało też Centrum Nauki Kopernik.

Punkty dziennego pobytu (138) będą zlokalizowane w placówkach oświatowych, w których organizowane są zajęcia dla młodszych uczniów, przyprowadzanych i odbieranych przez rodziców. Będą one czynne w godzinach 7-17 przez pięć dni w tygodniu. Zajęcia obejmują m.in. wycieczki oraz wyjścia do kina, teatru i muzeum. Dzieci z niepełnosprawnością ruchową, poruszające się na wózkach, będą do takiego punktu dowożone bezpłatnie. Sześć punktów w szkołach specjalnych oraz jeden punkt w WOW Wisła przygotowano dla 270 uczniów niepełnosprawnych intelektualnie.

W szkołach, bibliotekach, domach kultury oraz ośrodkach sportu i rekreacji przygotowano kolejne 176 punktów zajęć specjalnych. Część z nich będzie czynna pięć dni w tygodniu, inne - w określonych dniach i godzinach. Ich oferta jest skierowana do starszych dzieci i młodzieży - osób, które przemieszczając się samodzielnie lub w grupach będą mogły skorzystać z kilku propozycji w ciągu dnia.

Wszystkie placówki Lata w mieście otrzymały karty uprawniające do bezpłatnych przejazdów grup dzieci i młodzieży środkami komunikacji miejskiej.

Dofinansowanie na kolonie

Na Lato w mieście ratusz przeznaczył w tym roku ok. 8 mln zł. Kolejne blisko 3 mln zł miasto przekaże na dofinansowanie wyjazdów w ramach kolonii, obozów, spływów kajakowych, czy rejsów żeglarskich. Są to oferty organizacji pozarządowych, m.in. organizacji harcerskich. Skorzysta z nich ponad 5,3 tys. uczniów, w tym ponad 180 niepełnosprawnych.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej ratusza: um.warszawa.pl/lato.

PAP/bf