2 fałszywe alarmy bombowe, 2 zatrzymanych

Warszawa

| Eurosportfot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzewanych o zgłoszenie fałszywych alarmów bombowych w gmachu sądu na warszawskiej Pradze i w placówce banku w Pruszkowie. Za to przestępstwo grozi do 3 lat więzienia - poinformowała w czwartek PAP stołeczna policja.

Policjanci z Pragi Południe zatrzymali 29-letniego Łukasza K. podejrzewanego o dwukrotne grożenie wybuchem ładunku bombowego w budynku Sądu Rejonowego przy ul. Terespolskiej w Warszawie, w październiku 2010 roku i w kwietniu br.

Przyznał się do winy

- Mężczyzna przyznał się policjantom do wykonania takich telefonów. Jak oświadczył, chciał zakłócić pracę sądu, tak aby nie odbyły się planowane w tych terminach rozprawy - powiedział w czwartek PAP Mariusz Mrozek z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

29-latek był w przeszłości wielokrotnie notowany i poszukiwany za różne przestępstwa. Po zatrzymanu policja wnioskowała o tymczasowe aresztowanie mężczyzny, jednak decyzją sądu został on objęty wyłącznie policyjnym dozorem - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do śledztwa.

- Fałszywe informacje o podłożeniu ładunków bombowych przyczyniły się zarówno do dezorganizacji pracy sądu, jak i zaangażowania w ich sprawdzenie oraz akcję ratowniczą wielu służb, w tym policji, pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, pogotowia gazowego oraz pogotowia energetycznego - podkreślił Mrozek.

Fałszywy alarm w Pruszkowie

Z kolei 24-letni Artur S., podejrzewany o zadzwonienie 21 kwietnia z informacją o podłożeniu ładunku wybuchowego w oddziale jednego z pruszkowskich banków, został zatrzymany w Podkowie Leśnej. - Natychmiast po otrzymaniu informacji ewakuowano zarówno klientów, jak i pracowników banku. Policyjni pirotechnicy dokładnie sprawdzili budynek, alarm okazał się fałszywy - przypomniał Mrozek.

24-latek nie przyznał się do winy.

pap/par