180 lat warszawskiej straży pożarnej

Warszawa

Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl180 lat Warszawskiej Straży Pożarnej

W sobotę warszawscy strażacy obchodzili jubileusz 180 lat powstania formacji. Na mieszkańców czekało wiele niespodzianek i atrakcji, m.in. parada zabytkowych i współczesnych pojazdów pożarniczych, pokazy sprawnościowe, skoki na poduszkę i koncert strażackich orkiestr.

Uroczystości jubileuszowe 180 lat istnienia straży pożarnej w Warszawie odbywały się na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Rozpoczęła je o godz. 10 msza w intencji Ojczyzny, strażaków i ich rodzin w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu 52/54.

O godz. 11 z pl. Teatralnego ruszyła kawalkada historycznych i współczesnych pojazdów pożarniczych. Samochody przejadą ulicami: Senatorską, Krakowskim Przedmieściem, Królewską do pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

- W paradzie uczestniczy kilkanaście wozów z różnych epok - relacjonował reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter. - Otwierają ją pojazdy konne z początku XX wieku, do transportu osób, zabytkowych drabin pożarniczych, z cysternami. Za nimi jadą stare wozy pożarnicze i te już współczesne - dodał.

W samo południe odbyła się zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, złożenie wieńców, wpisy do księgi pamiątkowej, wręczenie wyróżnień, odznaczeń i awansów strażakom Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy.

Po części oficjalnej na mieszkańców czekało szereg atrakcji, m.in. wystawa historycznego i współczesnego sprzętu oraz pojazdów pożarniczych. Natomiast w Ogrodzie Saskim do godz. 18 prezentowane były: pokaz ratownictwa medycznego i grupy poszukiwawczo-ratowniczej oraz ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Najmłodsi mogli liczyć na możliwość oddania skoku na poduszkę ratowniczą oraz skorzystania z toru sprawności małego strażaka. Dla starszych dostępne były ścianki do wspinaczki. Oprawę muzyczną zapewniały strażackie orkiestry.

Powstanie Warszawskiej Straży Ogniowej

Warszawska Straż Ogniowa powstała 1 stycznia 1836 r. decyzją Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego. Utworzono cztery oddziały rozlokowane w różnych częściach miasta. Akt założycielski zakładał, że będzie ich pięć – jeden na Pradze i cztery w lewobrzeżnej części miasta, jednak jeden z tych czterech powstał dopiero w 1851 roku.

I Oddział utworzono w dawnych koszarach Artylerii Konnej Gwardii na Nalewkach, II Oddział - przy ul. Senatorskiej w jednym z budynków Ratusza, III Oddział - na rogu Al. Jerozolimskich i Nowego Światu, IV Oddział - na Pradze przy ul. Petersburskiej (dzisiaj Jagiellońskiej), V Oddział - w Koszarach Mirowskich przy ul. Chłodnej.

Każdy z oddziałów miał swój znak oddziałowy, którym była chorągiew w przydzielonym kolorze.

Zobacz jak wyglądał przejazd zabytkowych autobusów:

skw/gp

Parada zabytkowych autobusów
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl