Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

170 solarek znów w akcji

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl40 solarek wyjechało na stołeczne ulice

Wraz z pierwszym śniegiem na ulice Warszawy wyjechały solarki. Ostatnia, trzecia tego dnia akcja, w której uczestniczyło 40 posypywarek, rozpoczęła się o godz. 19.00. Godzinę później pracowało już ich 170.

Pierwsza akcja w sobotę rozpoczęła się o godz. 11.20, kiedy 40 solarek wyruszyło z baz, aby zabezpieczyć przed śliskością nawierzchnie mostów, wiaduktów i ulic spadkowych m.in. Dolnej, Belwederskiej, Spacerowej czy Karowej. Pierwsza akcja trwała półtorej godziny.

O godz. 13.30 stołeczne ulice posypywało już 170 solarek. - Akcja trwała do godz. 16.30. Potem przez dwie godziny kontrolowaliśmy jej wynik i sprawdzaliśmy, jak wpłynęła na stan dróg – informowała ok. godz. 18.00 Iwona Fryczyńska, rzeczniczka Zarządu Oczyszczania Miasta.

"Jesteśmy czujni"

Jak dodała, kolejne działania zależą od rozwoju warunków pogodowych. ZOM stale monitoruje dane meteorologiczne i rzeczywisty stan nawierzchni dróg. - Zbliża się spadek temperatury, dlatego jesteśmy czujni - podsumowała Fryczyńska.

O godz. 19.00 pojazdy znów zapuściły silniki i ruszyły w miasto. 40 posypywarek przez półtorej godziny zabezpieczało przed śliskością nawierzchnie mostów, wiaduktów i ulic spadkowych. O 20.05 pracowało już 170 solarek.

Sypią chlorkiem sodu

Tak jak w zeszłym roku, podstawowym środkiem, którego ZOM używa do posypywania nawierzchni, jest chlorek sodu zwilżany w trakcie posypywania solanką.

Już w czwartek pisaliśmy, że ZOM jest już gotowy do zimy i 170 solarek czeka w gotowości.

Zobacz jak pracuje centrum zarządzania akcją "Zima".

Jazda ze śniegiem
Dawid Krysztofiński | tvnwarszawa.pl

Praca kontrolerów Zarządu Oczyszczania Miasta fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl

su//ec/bako