Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

W sobotę i niedzielę, 26 i 27 września, odbędzie się 42. Orlen Maraton Warszawski. Trasa tegorocznej edycji biegu będzie prowadziła 5-kilometrową pętlą, między innymi Krakowskim Przedmieściem, Miodową i Bonifraterską. Organizacja biegu wiąże się ze zmianami w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

170 solarek w gotowości. Akcja "Zima" ogłoszona

Najnowsze

ZOMZOM przeprowadził kontrolę przed rozpoczęciem akcji "Zima"

Pełna gotowość do zimy w Zarządzie Oczyszczania Miasta. 170 posypywarek przygotowanych jest do wyjazdu o każdej porze dnia i nocy. Możliwe, że już w tym tygodniu wyjadą po raz pierwszy. Synoptycy zapowiadają zimową pogodę.

Jak informuje ZOM, październik jest miesiącem, w którym można spodziewać się pierwszych śliskich jezdni, a co za tym idzie - pierwszych działań posypywarek. Przede wszystkim chodzi o ulice o duzym nachyleniu, wiadukty i mosty.

170 solarek w pełnej gotowości

W związku z tym od 15 października 170 posypywarek czeka w gotowości na akcję posypywania warszawskich arterii.

Siedem firm pracujących na zlecenie ZOM już w pierwszej połowie października przeszło pierwszą kontrolę przygotowania do sezonu. Kolejne kontrole dotyczyć będą baz, w których stacjonują pługosolarki i składowane są środki do likwidacji śliskości na jezdniach.

3 rodzaje środków

Tak jak w zeszłym sezonie, do posypywania śliskich nawierzchni ZOM używać będzie trzech rodzajów środków. Podstawowy to chlorek sodu zwilżany w trakcie posypywania solanką. Przy temperaturach niższych niż -5 st. C zostanie wykorzystana mieszanka chlorku sodu z chlorkiem wapnia oraz kruszywo na drogach nieutwardzonych i nieposiadających odwodnienia.

Jak tłumaczy ZOM, chlorek sodu jest jednym z najszybciej działających na śnieg i lód preparatów. Za jego stosowaniem przemawia nie tylko szybkość działania, ale również aspekt ekonomiczny. Szacuje się, że jedno posypanie jezdni chlorkiem sodu o stężeniu 20 g/m2 zastępuje trzykrotne posypanie piaskiem czy grysem. - Ponadto zastosowanie soli eliminuje koszty związane ze sprzątaniem kruszywa na wiosnę, na co należałoby przeznaczyć dodatkowe pokaźne środki finansowe - możemy przeczytać na stronie ZOM.

Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiedzialny jest za 40 proc. stołecznych dróg. Są to ulice kategorii dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych oraz te gminne, po których kursują autobusy komunikacji miejskiej.

Akcja "Zima" zostanie zakończona 14 kwietnia 2013 roku.

W weekend zima

Możliwe, że już w tym tygodniu solarki wyjadą po raz pierwszy na warszawskie ulice. Według synoptyków noc z czwartku na piątek będzie typowo zimowa, z temperaturą minimalną około 0 st. C, i słabym śniegiem.

Weekend również będzie chłodny. W stolicy w najcieplejszym momencie dnia słupki rtęci pokażą 5 stopni powyżej zera. Synoptycy nie zapowiadają jednak opadów śniegu.

Więcej o pogodzie przeczytasz tutaj.

Akcja „Zima”

W zeszłym sezonie byliśmy z kamerą w centrum zarządzania akcją „Zima”. Tu przeczytasz więcej.

Zobacz jak pracują kontrolerzy ZOM:

Źródło zdjęcia głównego: ZOM