17 pracowni chce zaprojektować stadion Polonii

Warszawa

mat. prasoweWizja stadionu przy Konwiktorskiej pokazana przez ratusz

Upłynął termin składania prac w konkursie na koncepcję modernizacji stadionu Polonii. Swoje projekty przesłało aż 17 autorów. "Będzie w czym wybierać" - zapowiada architekt miasta Marlena Happach.

Stadion "Czarnych Koszul" przejdzie wkrótce całkowitą metamorfozę. W połowie maja poznamy wyniki konkursu ogłoszonego przez ratusz pod koniec ubiegłego roku.

"W konkursie na Stadion Polonii złożono 17 prac. Będzie w czym wybierać" - poinformowała na Twitterze Marlena Happach, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

- Dla porównania możemy ujawnić, że do konkursu na nową Skrę stanęło pięciu chętnych. Możemy być zatem zadowoleni z zainteresowania biur architektonicznych, które chcą zmodernizować tereny przy Konwiktorskiej - powiedział cytowany przez kibicowski portal dumastolicy.pl Mariusz Czaja, reprezentant Polonii w składzie sądu konkursowego.

Miejsce dla ponad 15 tysięcy kibiców

Wśród najważniejszych założeń modernizacji obiektu sportowego przy Konwiktorskiej 6 znajduje się budowa stadionu piłkarskiego z trybunami, na których zasiądzie przynajmniej 15,5 tysiąca kibiców.

Oprócz tego, od strony Bonifraterskiej powstaną dwa budynki - w pierwszym z nich będzie hala sportowa dla minimum 1150 widzów. Rozgrywane mają tam być mecze siatkówki i koszykówki. W drugim znajdzie się miejsce dla centrum wsparcia dla młodych zawodników.

Jak podawał w listopadzie urząd miasta, pod budynkami znajdować się będzie parking na 775 miejsc. Dzięki decyzji radnych Warszawy na realizację I etapu tego projektu w Wieloletniej Prognozie Finansowej zostało zapisane prawie 158 milionów złotych. Cała inwestycja ma być realizowana w kilku etapach.

Nowoczesny stadion i zabytkowy układ

- Przed architektami stoi nie lada wyzwanie. Muszą zaprojektować nowoczesny stadion piłkarski, wpisany w zabytkowy układ, a także dwa budynki na przedpolu wraz z placem publicznym - mówiła Marlena Happach w listopadzie ubiegłego roku.

Urząd miasta zaznaczał wówczas, że podczas wyboru zwycięskiej koncepcji oceniana będzie atrakcyjność i funkcjonalność proponowanych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych (30 procent), zgodność z wytycznymi (30 procent), integralność całości kompozycji (20 procent), a ostatnie 20 procent można uzyskać za uwarunkowania finansowe realizacji i ekonomikę późniejszej eksploatacji. Autor zwycięskiej koncepcji otrzyma 100 tysięcy złotych i zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. W konkursie przewidziana jest także II i III nagroda, w wysokości odpowiednio 50 i 25 tys. zł oraz dodatkowo pula 25 tys. zł do wypłat za ewentualne wyróżnienia. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 13 maja 2019 r.

ZOBACZ TEŻ POWSTAŃCZY MURAL NA STADIONIE POLONII:

Mural na murze stadionu przy Konwiktorskiej 6Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

kk/b