Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

17 linii tramwajowych przyspieszy. Algorytmy "szyte na miarę"

Warszawa

ZTMTramwaje Warszawskie pojadą szybciej

Warszawskie tramwaje przyspieszą. - Podpisaliśmy umowy, dzięki którym w kilkunastu miejscach tramwaj krócej będzie czekał na zmianę świateł - poinformowali tramwajarze.

Tramwaje przyśpieszą na 17 liniach. W praktyce oznacza to skrócenie czasu przejazdu przez każde skrzyżowanie o około minutę.

Jak to działa?

Czujniki zamontowane przy torach wykryją nadjeżdżające tramwaje i przełączą sygnalizację na najbliższym skrzyżowaniu tak, by skład nie czekał na zmianę świateł.

"Algorytmy opracowują pracownicy Tramwajów Warszawskich – dla każdego skrzyżowania jest rozwiązanie "szyte na miarę", a zanim je wprowadzimy, testujemy je w środowisku komputerowym" – informują tramwajarze.

Dodają, że najbardziej skomplikowanym skrzyżowaniem, na którym wprowadzili takie rozwiązania, było rondo Radosława, przez które przejeżdża osiem linii tramwajowych.

Od kiedy?

Wykonawcami prac będą firmy Dynniq Poland i Siemens Mobility. Wartość umów wynosi 5,8 mln zł brutto.

"Wykonawcy, w zależności od konkretnego skrzyżowania, opracują i uzgodnią dokumentację projektową potrzebną do wprowadzenia inwestycji, wykonają prace w terenie np. zajmą się montażem czujników na skrzyżowaniach, zaprogramują zaprojektowany przez pracowników Tramwajów Warszawskich nowoczesny system sterowania z priorytetem tramwajowym w sterownikach sygnalizacji świetlnej" – czytamy w komunikacie.

Pierwsze składy mają przyspieszyć za około cztery miesiące.

Gdzie?

Zmiany dotyczą:

– Trzech skrzyżowań Węzła Młociny: Metro Młociny – wjazd na Trasę Mostu Północnego, Nocznickiego – Kasprowicza, Nocznickiego – Strzelców Kaniowskich.

– Młynarska / Żytnia

– al. Solidarności / Sierakowskiego

– Starzyńskiego / Namysłowska

– Jagiellońska / Ratuszowa

– 7 skrzyżowań w rejonie placu Bankowego - alei Solidarności – Andersa, śluza tramwajowo-autobusowa na zachodnim wlocie skrzyżowania Solidarności – Andersa, przejście dla pieszych przez tory przy wyjściach ze stacji metra Ratusz Arsena, pl. Bankowy – przejście dla pieszych. Solidarności – Bielańska (przejście dla pieszych przez północną jezdnię Solidarności), Solidarności – Bielańska (przejście dla pieszych przez południową jezdnię Solidarności), Solidarności – zawrotka przy Muzeum Niepodległości.

Czytaj też o przetargu na nowe składy:

Tramwaje Hyundaia
Hyundai

kz/r