Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

17 000 000 000 złotych na Euro 2012

Warszawa

| wikipedia.org CC-BY 2.0fot

- Warszawa jest miastem bezpiecznym, dobrze przygotowanym na Euro 2012 – ocenili na 501 dni przed rozpoczęciem mistrzostw urzędnicy. Przedstawili też stan realizacji miejskich inwestycji związanych z mistrzostwami.

Koszt przedsięwzięć realizowanych w Warszawie przez instytucje państwowe, miejskie i wojewódzkie wyniesie łącznie 17 mld zł, z tego 6 mld zł pochodzić będzie z kasy miasta.

Na co miasto wydaje i będzie wydawać

- W 2010 roku wydaliśmy na inwestycje ponad 2,6 mld zł – przypomina Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent stolicy i wylicza najważniejsze: Węzeł Marsa, kontynuacja budowy Trasy i mostu Północnego, budowa blisko 20 km dróg ekspresowych, połączenie kolejowe z lotniskiem Chopina oraz modernizacja tras tramwajowych.

Jedną z planowanych inwestycji będzie Centrum Bezpieczeństwa Warszawy, które ma rozpocząć działalność w pierwszej połowie roku przy ul. Młynarskiej. Ma się tam znaleźć się miejsce m.in. dla dyspozytorów stołecznej policji, straży pożarnej i straży miejskiej. Miejskie stanowisko ma być połączone ze stacją pogotowia, a łączność między nimi odbywać się będzie na zasadzie telekonferencji.

Urzędnicy zapowiadają również, że rok 2011 będzie końcem niektórych inwestycji i początkiem dużych przedsięwzięć organizacyjnych.

- W tym roku będzie po kawałku oddawany Dworzec Centralny, na ukończeniu jest most Północny, w połowie roku zacznie się modernizacja kawałka Wału Miedzeszyńskiego, zostanie oddany węzeł w Alejach Jerozolimskich - wyliczał w "Witaj Warszawo" Andrzej Cudak, dyrektor sekretariatu ds. Euro 2012 urzędu miasta.

"Już jest bezpiecznie"

Urzędnicy są w dobrym humorze. - Już dzisiaj pod względem bezpieczeństwa Warszawa jest dobrze przygotowana. Naszym zadaniem jest utrzymanie tego stanu nie tylko na czas Euro 2012, ale przede wszystkim na co dzień, dla mieszkańców - oceniła Ewa Gawor, dyrektor stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

Z kolei Wojciechowicz dodał, że turniej i przyjazd do Warszawy dziesiątek tysięcy kibiców nakłada na miasto obowiązek zapewnienia im bezpieczeństwa. - Przygotowania do Euro przebiegają zgodnie z harmonogramem - zapewnił.

We wtorek na Pałacu Kultury i Nauki ma się pojawić napis "500 dni do EURO".

"Kończymy inwestycje, zaczynamy organizację" - czytaj więcej na ten temat

Dali sobie piątkę

Optymizmu nie kryją również kolejarze. Swoje przygotowania do turnieju ocenili na piątkę. - O szóstce będziemy mogli myśleć pod koniec tych prac - ocenił Łukasz Kurpiewski, rzecznik PKP.

par