1600 nowych wiat w trzy lata

Warszawa

um.warszawaProjekt wiaty przystankowej

Blisko 1,6 tys. nowoczesnych wiat przystankowych stanie w Warszawie w ciągu trzech lat, zakłada umowa zawarta w środę między ZTM i konsorcjum firm AMS i Stroer, które w zamian za postawienie i utrzymanie wiat, będzie zarabiać na reklamach.

Jak informuje stołeczny ratusz na 625 przystankach w Śródmieściu i najbliższych dzielnicach staną wiaty wg projekty wskazanego przez miasto. Na pozostałych 955 przystankach zostaną wybudowane wiaty z seryjnej produkcji projektu inwestora. Trzeci typ instalowany będzie na obszarze objętym nadzorem konserwatorskim.

Jak poinformował w środę wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, harmonogram prac zakłada, że w 2014 r. stanie 180 wiat, w 2015 - 720, a w 2016 - 680.

Miasto nie zapłaci

Miasto nie będzie dofinansowywać budowy i utrzymania nowych wiat. Z kolei konsorcjum w zamian za wybudowanie wiat otrzyma prawo do korzystania z powierzchni reklamowych umieszczonych na wymienionych przystankach. Czas koncesji to osiem lat i 10 miesięcy.

Po trzech latach partner prywatny będzie się dzielił zyskami z reklam z miastem. Jak powiedział rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk, będzie to ok. 1,5 mln zł rocznie.

Przedstawiciel partnerów prywatnych Marek Kuzaka zaznaczył, że wiaty są nowoczesne, jasne i przestronne. Dodał, że produkowana seryjnie wiata będzie też bardzo praktyczna w eksploatacji i "wandaloodporna".

Umowa po 3 latach

Podpisanie umowy zakończyło postępowanie przetargowe na wymianę i eksploatację wiat, które trwało ponad trzy lata. Umowę z koncesjonariuszem podpisano rok po wyborze najkorzystniejszej oferty, gdyż wybór został zaskarżony przez innego oferenta. We wrześniu 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny odmówił wstrzymania zawarcia umowy.

Projekt "Przystanek Komunikacji Miejskiej" ma na celu wymianę wiat przystankowych w Warszawie przy udziale inwestora prywatnego. Stołeczny ratusz zaznacza, że jest to pierwszy tej skali projekt miasta, którego podstawą jest Ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi z 2009 r. Szacowany łączny koszt wybudowania 1580 wiat wyniesie ok. 80 mln zł.

PAP/wp/par