160 milionów złotych na nowy Tor Stegny

TVN Warszawa


Miało być tylko zadaszenie - będzie dach, nowy budynek, bieżnia i boiska. Ratusz przedstawił projekt modernizacji toru łyżwiarskiego na Stegnach. Prace mają rozpocząć się w przyszłym roku. Ich koszt to około 160 mln złotych.

- Początkowo planowaliśmy tylko zadaszenie toru. Rozszerzyliśmy jednak projekt o budowę nowego budynku w miejsce starego zaplecza. Będzie spełniał funkcje sportowe, administracyjne, usługowe i techniczne – wyjaśnia Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika Urzędu Miasta.

W modernizacji toru pomóc mają środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki. - To nasza wspólna inwestycja. Szacujemy, że łączny koszt budowy wyniesie 160 mln zł brutto. 60 mln złotych to środki z ministerstwa, pozostałe pochodzą z budżetu miasta. Oczywiście ostateczna kwota będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu – zaznacza Kłąb.

Nowy dach, sale, bieżnia i jacuzzi

W ramach modernizacji nad torem łyżwiarskim ma pojawić się dach. Robotnicy pozostawią obecną płytę płyty toru wraz z infrastrukturą i technologią mrożenia. Zburzone zostanie zaplecze, a w jego miejsce powstanie nowy budynek, w którym znajdą się sale gimnastyczne, sale do squasha, tenisa stołowego, siłownie.

Nie zabraknie także miejsc, gdzie będzie można się zrelaksować - saun, jacuzzi i pomieszczeń odnowy biologicznej. Oprócz tego w zmodernizowanym budynku pojawią się biura, boksy dla komentatorów, pomieszczenia antydopingu i pierwszej pomocy medycznej oraz pomieszczenia związanych z organizacją zawodów międzynarodowych dostosowane do wytycznych poszczególnych federacji sportowych.

Ponadto, wokół toru łyżwiarskiego zbudowana zostanie bieżnia, a powierzchnia lodowisk i toru po wyłożeniu specjalną podłogą będzie stanowić arenę do rozgrywania (poza sezonem) innych dyscyplin sportowych np. koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej, itp., z widownią na ponad 6000 osób. Takie rozwiązanie pozwoli na organizowanie rozgrywek w dodatkowych konkurencjach sportowych.

Pierwszy taki obiekt w Polsce

- Dzięki zadaszeniu stworzymy w Warszawie Centrum Sportów Lodowych oraz Ośrodek Szkolenia Olimpijskiego – zapowiada Minister Sportu i Turystyki.

- Nasi sportowcy będą mogli przygotowywać się do największych imprez, w tym zimowych igrzysk olimpijskich, na zgrupowaniach w Polsce. Usprawnimy też system szkolenia młodzieży, która będzie mogła trenować przez 6-7 miesięcy w roku w znakomitych warunkach – podkreśla Adam Korol.

Dzięki przyjętym parametrom obiekt będzie umożliwiał organizację zawodów o randze międzynarodowej w takich dyscyplinach jak: łyżwiarstwo szybkie, short-track, łyżwiarstwo figurowe, hokej na lodzie i curling. Będzie to pierwszy zadaszony tor łyżwiarski w Polsce.

"Przetarg do końca roku"

Wniosek o pozwolenie na budowę ratusz złożył już w czerwcu. - Liczymy, że otrzymamy je w ciągu najbliższych tygodni. Środki na tę inwestycję też są już zarezerwowane w budżetach. Przetarg planujemy ogłosić jeszcze w tym roku. Jeżeli nie będzie odwołań, to mamy nadzieję, że prace rozpoczną się na wiosnę przyszłego roku – mówi Kłąb.

Tak w zeszłym roku ówczesny minister sportu i turystyki Andrzej Biernat mówił o modernizacji toru:

Minister sportu o inwestycji
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

jk/r