160-metrowa wieża dla Pragi

Warszawa

fot. Port Praski/JEMS Architekci
fot. Port Praski/JEMS Architekci
fot. Port Praski/JEMS Architekci
fot. Port Praski/JEMS Architekci
fot. Port Praski/JEMS Architekci
fot. Port Praski/JEMS Architekci

Wieżowce od strony stacji metra, mieszkania w porcie, park i rekreacja od strony Wybrzeża Szczecińskiego – urzędnicy zakończyli prace nad planem zagospodarowania rejonu Portu Praskiego. Można go już oglądać w PKiN.

O planach zabudowy portu mówiło się już od dawna. Rąbka tajemnicy uchylił w lipcu właściciel 38 hektarów wokół portu - spółka Port Praski, która zleciła pracowni JEMS wykonanie koncepcji zagospodarowania portu. Jednak dopiero uchwalenie planu zagospodarowania dla tego obszaru da odpowiedź na pytanie co faktycznie mogłoby tu powstać. Jeśli radni zgodzą się na zaproponowany przez miejskie biuro architektury projekt, inwestycja wreszcie będzie miała szansę wystartować.

Wieże na Pradze

To właśnie na terenie portu mają powstać pierwsze na Pradze wieżowce. W sumie w okolicy budowanej właśnie stacji metra Stadion mają stanąć cztery wieże, odpowiednio 100, 120, 140 i nawet 160 metrów wysokości. Zupełnie zmienić ma się oblicze basenów portowych. U wejścia do portu powstanie brama przeciwpowodziowa, na nabrzeżach zostanie zbudowane osiedle mieszkaniowe z usługami w parterze. W południowej części planu zaprojektowano park i teren rekreacyjny.

Plan do wglądu

Projekt planu obejmuje obszar ograniczony ulicami:

- od północnego wschodu: południowa linia rozgraniczająca ulicy Targowej na odcinku od ulicy Okrzei do ulicy Sprzecznej, wschodnia linia rozgraniczająca ulicy Sprzecznej do ulicy Zamoyskiego;- od południowego wschodu: granica dzielnic: Praga Południe i Praga Północ wzdłuż linii kolejowej, na odcinku ulicy Zamoyskiego do granicy dzielnic Praga Północ i Śródmieście na rzece Wiśle;- od południowego zachodu: granica dzielnic Praga Północ i Śródmieście na rzece Wiśle od mostu Średnicowego do przedłużenia południowej linii rozgraniczającej ulicy Okrzei;- od północnego zachodu: południowa linia rozgraniczająca ulicy Okrzei.

Plan zagospodarowania można oglądać do 8 listopada 2011 roku w na XIX piętrze Pałacu Kultury i Nauki od poniedziałku do piątku w godzinach: od 8 00 do 16.00, a także na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej m.st. Warszawy – bip.warszawa.pl.

Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami odbędzie się w dniu 21 października 2011 roku w siedzibie Urzędu m.st. Warszawy, PKiN, pl. Defilad 1, piętro XX, sala nr 2018, o godz. 16 00.

mjc