16 pociągów dla KM: od Pesy czy Stadlera?

Warszawa

| Al-Sharq al-Awsat, PAPPrzykładowe Elfy od Pesy, fot. Pesa

Nie firma Stadler, a bydgoska PESA ma wyprodukować 16 pociągów dla Mazowsza. W najbliższym czasie podpisze umowę z Kolejami Mazowieckimi - donosi "Gazeta Stołeczna".

Epopeja z dostarczaniem pociągów trwa od kilkunastu miesięcy. Przetarg na początku tego roku wygrał Stadler, ale przewoźnik go unieważnił. Szwajcarska firma odwołała się do sądu i sprawę wygrała.

Później pieniędzy na nowe pociągi zaczęły szukać Koleje Mazowieckie. Gdy znalazły fundusze, wydawało się, że sprawa dobiega końca. Okazało się jednak, że to nie koniec problemów. - Wezwaliśmy firmę Stadler do podpisania umowy, ale ta zrezygnowała - mówi portalowi tvnwarszawa.pl Donata Nowakowska, rzecznik KM.

Za 91,7 mln Euro

Jak podaje "GS", zadania podejmie się za to PESA, która zgłosiła drugą ofertę. - Termin podpisania umowy wyznaczono na 3 stycznia. Staniemy na głowie, żeby zdążyć z dostawą pociągów do końca 2011 r. - mówi gazecie Tomasz Zaboklicki, prezes PESY. 16 składów typu Elf będzie kosztowało 91,7 mln euro brutto.

Informacji tych nie potwierdzają jednak władze KM. - Poinformujemy opinię publiczną, jeżeli zostaną podjęte wiążące decyzje - zapewnia Nowakowska.

ran/roody