Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

16 linii pojedzie rzadziej. "Zmiany po cichu"

Warszawa

ZTMZmiany w komunikacji od poniedziałku

Najwięcej kursów ubędzie na linii tramwaju nr 17 i autobusu 214. – Zmiany po cichu i i oczywiście na gorzej – oburzają się internauci.

W czwartek Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że po zakończeniu ferii zimowych metro, między godzinami szczytu, późnym wieczorem, a także w dni wolne od pracy będzie kursowało rzadziej. Jak się okazuje to nie jedyne zmiany.

Jeden z internautów tvnwarszawa.pl prześledził dokładnie rozkład jazdy od poniedziałku 11 lutego. Okazuje się, że zmiany w częstotliwości kursowania dotkną 16 linii.

Zmiany po cichu

Sprawdziliśmy to. Faktycznie, najwięcej kursów, bo nawet i kilkanaście dziennie, ubędzie na trasie 17 i 214. Po kilka kursów każdego dnia będzie mniej na trasach linii: 115, 119, 133, 145, 146, 147, 153, 198 i 516. – Zmiany po cichu i oczywiście na gorzej – skwitował internauta Mirek.

Dlaczego po cichu? Jak wyjaśnia nasz czytelnik zazwyczaj jeśli są jakieś zmiany, to numer danej linii jest zaznaczony na czerwono. Na stronie ZTM w poniedziałkowym rozkładzie na próżno szukać informacji o zmianach. – Jak zwykle pasażer dowie się o zmianie rozkładu dopiero w poniedziałek stojąc na przystanku – denerwuje się internauta.

Dodatkowo obcięcie niektórych kursów, internauta wiąże z początkiem zmian związanych z zapowiedzianymi przez ratusz oszczędnościami w komunikacji.

W grudniu ubiegłego roku radni miasta zdecydowali, że w 2013 roku wydatki bieżące na komunikację i transport publiczny będą mniejsze o 190 mln zł mniej, niż zakładał pierwotny projekt budżet.

Jednak jak przekonuje ZTM, prace na różnymi wariantami oszczędności jeszcze trwają.

Nowa linia na Służewiec

Najwięcej kursów ubędzie na linii 17. Rekompensatą za cięcia ma być nowa linii 37. Będzie ona uzupełniać 17 na trasie Metro Marymont – Służewiec. Nowością będzie również linia 345 kursująca na trasie Ząbki – Bródno.

Ponadto jak się okazuje pojawią się też linie, gdzie częstotliwość będzie… zwiększona. Chodzi o: 2, 120, 205, 211 i 176.

bf//ec

Rozkład jazdy 17 przed cięciami kursów | ZTM
Rozkład jazdy 17 po cięciach kursów | ZTM
Rozkład jazdy 214 przed cięciami kursów | ZTM
Rozkład jazdy linii 214 po cięciah kursów | ZTM