150 kandydatek będzie walczyć o miano szlagieru Warszawy

Warszawa

MPWJak stworzyć szlagier - opowiada Marika

150 piosenek będzie walczyć o tytuł nowego szlagieru Warszawy. Starsi uczestnicy śpiewali głównie o historii, młodsi postawili na współczesne opowieści. Finałową trzydziestkę wybierze jury, a najlepszy wskażą internauci tvnwarszawa.pl.

Pierwszy etap konkursu "Szlagier dla Warszawy. Otwarte Studio Piosenki Warszawskiej" za nami. Przez dwa miesiące do Muzeum Powstania Warszawskiego wpłynęło ok. 150 piosenek.

– Reprezentują wszystkie możliwe gatunki, od hip hopu, popu, piosenki poetyckiej, rocka, muzyki alternatywnej aż po domową twórczość rodzinną trudną do sklasyfikowania – mówi Anna Kotonowicz, rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego.

Starsi o powstaniu, młodsi o metrze

O czym śpiewają artyści, którzy chcą być autorami nowego szlagieru? - Starsi głównie o starej Warszawie, często nawiązując do historii, głównie do Powstania Warszawskiego. U młodszych uczestników są to raczej obserwacje życia we współczesnym mieście, często powtarza się wątek warszawskiego metra – opowiada Justyna Rudkowska, koordynatorka projektu.

Z szansy skorzystali przede wszystkim szerzej nieznani debiutanci. - Ale jest kilka znanych nazwisk, których na razie nie zdradzę – dodaje rzeczniczka.

Wśród artystów zgłaszających przeważają młodzi ludzie, ale przedział wieku był ogromny: od siedmiu do 80 lat.

Zwycięzca nagra teledysk

Teraz wszystkie zgłoszone utwory trafią do profesjonalnego studia i zostaną poddane obróbce, tak aby spełniały jakościowe wymogi stawiane współczesnych mediów. Jury wybierze z nich najlepszą trzydziestkę, która zostanie zaprezentowana na tvnwarszawa.pl. Potem przez miesiąc internauci będą głosować na swoją ulubioną piosenkę. Autor utworu, który otrzyma największą liczbę głosów, będzie mógł zrealizować profesjonalny teledysk, który sfinansuje muzeum.

Szlagier dla Warszawy to wspólny projekt Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Dużego Pe, czyli rapera Marcina Matuszewskiego. Ambicją organizatorów jest znalezienie i wypromowanie nowego przeboju o stolicy na miarę nieśmiertelnego "Snu o Warszawie" Czesława Niemena.

Patronem medialnym konkursu jest portal tvnwarszawa.pl.

SZLAGIER DLA WARSZAWY - CZYTAJ WIĘCEJ O KONKURSIE

"Duże Pe" radzi jaki powinien być szlagier o Warszawie
MPW

b