Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

15-latek potrącony przez auto zmarł kilkaset metrów od domu. Akt oskarżenia

Warszawa

kspMężczyzna stanie przed sądem

15-letni Sebastian wracał ze spotkania ze znajomymi, ale nie dotarł do domu. Umierającego chłopca znalazła sąsiadka. Kierowca, oskarżony o śmiertelne potrącenie, wkrótce stanie przed sądem.

O skierowaniu aktu oskarżenia poinformował we wtorek Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, która prowadziła śledztwo.

Łukasz K. został oskarżony o to, że wieczorem 27 października ubiegłego roku w miejscowości Cegielnia Kosewo "nie posiadając uprawnień do kierowania pojazdami, prowadząc pojazd z nadmierną prędkością, nie mniejszą niż 73 km/h, w niekorzystnych warunkach atmosferycznych w terenie zabudowanym najechał na chodnik, po którym poruszał się 15-letni pieszy. Doszło do potrącenia pokrzywdzonego, który kilka godzin później zmarł w szpitalu. Sprawca odjechał z miejsca zdarzenia nie udzielając pomocy chłopcu" - opisał sprawę prokurator.

Kilkaset metrów od domu

Umierającego 15-latka, kilkaset metrów od jego domu, znalazła sąsiadka. Sebastian wracał ze spotkania ze znajomymi.

Ustalenie i zatrzymanie kierowcy zajęło śledczym wiele tygodni, pracowali nad tym niemal wszyscy prokuratorzy z Nowego Dworu Mazowieckiego, tamtejsi funkcjonariusze policji oraz prowadzący śledztwo prokurator z Warszawy.

Jak podaje prokurator Saduś, "podjęto niespotykaną w ostatnich latach ilość czynności procesowych oraz nieprocesowych", by ustalić, kto potrącił chłopca, a także odnaleźć pojazd, którym kierował.

Zaparkował w pobliżu prokuratury

Zanim Łukasz K. został zatrzymany, śledczy zabezpieczyli pojazd, którym potrącił chłopca. Terenowa toyota RAV 4 ze specjalnym orurowaniem była zaparkowana nieopodal prokuratury, która prowadziła śledztwo. Okazało się, że właściciel pojazdu feralnej nocy pożyczył go sprawcy i nie wiedział, że auto uczestniczyło w wypadku. Świadek zeznał, że 30-letni dziś oskarżony był uczestnikiem imprezy i skorzystał z jego auta, by pojechać do sklepu po alkohol. Pojazd nie był uszkodzony, miał tylko rozbity reflektor.

Łukasz K. został zatrzymany 6 grudnia. - Otrzymaliśmy informację, że mężczyzna odprawił się na lotnisku w Londynie. Został zatrzymany tego samego dnia o godzinie 15.45 w porcie lotniczym w Modlinie - powiedział prok. Saduś.

30-latek przyznał się do zarzutu spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym i ucieczki z miejsca zdarzenia. W prokuraturze złożył obszerne wyjaśnienia, które były zbieżne ze zgromadzonym wcześniej materiałem dowodowym. Jednak - jak podaje prok. Saduś - jego postawa uległa zmianie i aktualnie nie przyznaje się do zarzutów.

Łukaszowi K. grozi do 12 lat więzienia. Mężczyzna był wcześniej dwukrotnie karany za "przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji".

Zatrzymany mężczyznaksp
wideo 2/2

PAP/kz/pm