Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

15 czerwca Parada Równości

Warszawa

Maciej Wężyk /tvnwarszawa.plParada Równosci w 2011 roku

Tegoroczna Parada Równości odbędzie się 15 czerwca pod hasłem "Różnorodni równoprawni"; o godz. 15 wyruszy sprzed Sejmu. Do parady mają dołączyć uczestniczki Kongresu Kobiet, odbywającego się w tym dniu w Sali Kongresowej.

W tym roku trasa Parady Równości - corocznej manifestacji środowisk LGBT (lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych) oraz osób sprzeciwiających się homofobii i dyskryminacji - wiedzie ulicami: Wiejską, Bracką, Nowogrodzką, Kruczą, Al. Jerozolimskimi, Emilii Plater, Twardą, Grzybowską, Królewską, Kredytową, Jasną i Zgoda. Zakończy się na parkingu na tyłach "Smyka".

W sumie to około 5 km, czyli nieco mniej niż w ubiegłym roku. Organizatorzy spodziewają się 5-7 tys. osób.

W komitecie honorowym Piotr Guział

Jak poinformował rzecznik prasowy Parady Równości, przedstawiający się jako Jej Perfekcyjność, trasa została pomyślana tak, by przejść obok tablicy upamiętniającej Izabelę Jarugę-Nowacką, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 r., oraz obok Sali Kongresowej, w której trwać będzie Kongres Kobiet. W chwili, gdy Parada Równości będzie mijać Pałac Kultury i Nauki, jego uczestniczki mają dołączyć do parady.

Na parkingu, na który dotrze parada, przygotowane będą ogródki z jedzeniem i piciem. Zaplanowano też koncert polskich artystek i artystów.

Rzecznik poinformował, że patronat honorowy nad Paradą Równości objęła w tym roku pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Organizatorzy nie mają jeszcze oficjalnej informacji z Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego, ani od prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, do których też zwrócili się o patronat.

W komitecie honorowym parady znaleźli się m.in. Anna Grodzka, Robert Biedroń, Ryszard Kalisz, Monika Płatek, prof. Jan Hartman, Magdalena Środa, Kazimiera Szczuka i burmistrz Ursynowa Piotr Guział.

"Seks na Wschodzie"

Postulaty Równości są niezmienne od lat. Chodzi m.in. o uchwalenie ustawy regulującej funkcjonowanie związków niebędących małżeństwami, wprowadzenie aktywnej polityki antydyskryminacyjnej i uregulowań prawnych ułatwiających proces medycznego i prawnego potwierdzenia płci osobom transseksualnym.

Wśród postulatów są też: znoszenie barier architektonicznych ograniczających dostęp do przestrzeni publicznej osobom niepełnosprawnym i rodzicom z wózkami dziecięcymi, zaostrzenie przepisów dotyczących maltretowania i zabijania zwierząt, wprowadzenie do szkół rzetelnej, nowoczesnej i neutralnej światopoglądowo edukacji dotyczącej seksualności, a także zmiana polityki społeczno-ekonomicznej.

Poza samą Paradą Równości, w dniach 24 maja - 18 czerwca, zaplanowano ok. 20 wydarzeń towarzyszących. Pierwsze z nich, które odbędzie się w ten piątek, to debata naukowa na Uniwersytecie Warszawskim pt. "Seks/płeć/queer na Wschodzie. Rola (nie)normatywności seksualnej i płciowej w społeczeństwach państw Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej".

Władze powinny chronić

Jak zaznaczył Jej Perfekcyjność, w tym roku Parada Równości zyskała szczególne wsparcie ze strony środowiska naukowego - w jej komitecie honorowym zasiada aktualnie kilkanaście osób z tytułem profesora i stopniem naukowym doktora habilitowanego. Każdy ze stopniem co najmniej doktora może też podpisać się pod listem otwartym, dostępnym na stronie parady - paradarownosci.eu. Napisano w nim m.in., że wartości wynikające z postulatów parady są zgodne z tymi zapisanymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

"Władze powinny chronić swoje obywatelki i swoich obywateli przed agresją i dyskryminacją, oferować im równe szanse, a także aktywnie zapewniać obywatelom możliwości realizacji i ochrony ich potrzeb i interesów, o ile nie godzą w konkurujące interesy lub dobra. Jest to podstawowy standard współczesnego nowoczesnego państwa demokratycznego. W związku z tym wyrażamy poparcie dla Parady Równości w Warszawie i apelujemy do naszych koleżanek i kolegów o dołączenie do niego" - napisano w liście.

Parady Równości odbywają się w Polsce od 2001 r. Organizacji imprezy zakazał w 2004 r. ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński - wtedy zamiast niej odbył się wiec przed Ratuszem, a w 2005 r. - parada przeszła, mimo zakazu prezydenta. Później uznano, że zakaz był niezgodny z prawem, co potwierdził m.in. Trybunał Konstytucyjny.

TAK WYGLĄDAŁA PARADA W 2012 ROKU:

TAK WYGLĄDAŁA PARADA W 2011 ROKu:

Parada Równości 2012
TVN24
Parada Równości w 2011 roku
fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl

PAP/lata//ec

Trasa przemarszu Parady Równości
meteriały prasowe