Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

15 czerwca Parada Równości

Warszawa

Maciej Wężyk /tvnwarszawa.plParada Równosci w 2011 roku

Tegoroczna Parada Równości odbędzie się 15 czerwca pod hasłem "Różnorodni równoprawni"; o godz. 15 wyruszy sprzed Sejmu. Do parady mają dołączyć uczestniczki Kongresu Kobiet, odbywającego się w tym dniu w Sali Kongresowej.

W tym roku trasa Parady Równości - corocznej manifestacji środowisk LGBT (lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych) oraz osób sprzeciwiających się homofobii i dyskryminacji - wiedzie ulicami: Wiejską, Bracką, Nowogrodzką, Kruczą, Al. Jerozolimskimi, Emilii Plater, Twardą, Grzybowską, Królewską, Kredytową, Jasną i Zgoda. Zakończy się na parkingu na tyłach "Smyka".

W sumie to około 5 km, czyli nieco mniej niż w ubiegłym roku. Organizatorzy spodziewają się 5-7 tys. osób.

W komitecie honorowym Piotr Guział

Jak poinformował rzecznik prasowy Parady Równości, przedstawiający się jako Jej Perfekcyjność, trasa została pomyślana tak, by przejść obok tablicy upamiętniającej Izabelę Jarugę-Nowacką, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 r., oraz obok Sali Kongresowej, w której trwać będzie Kongres Kobiet. W chwili, gdy Parada Równości będzie mijać Pałac Kultury i Nauki, jego uczestniczki mają dołączyć do parady.

Na parkingu, na który dotrze parada, przygotowane będą ogródki z jedzeniem i piciem. Zaplanowano też koncert polskich artystek i artystów.

Rzecznik poinformował, że patronat honorowy nad Paradą Równości objęła w tym roku pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Organizatorzy nie mają jeszcze oficjalnej informacji z Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego, ani od prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, do których też zwrócili się o patronat.

W komitecie honorowym parady znaleźli się m.in. Anna Grodzka, Robert Biedroń, Ryszard Kalisz, Monika Płatek, prof. Jan Hartman, Magdalena Środa, Kazimiera Szczuka i burmistrz Ursynowa Piotr Guział.

"Seks na Wschodzie"

Postulaty Równości są niezmienne od lat. Chodzi m.in. o uchwalenie ustawy regulującej funkcjonowanie związków niebędących małżeństwami, wprowadzenie aktywnej polityki antydyskryminacyjnej i uregulowań prawnych ułatwiających proces medycznego i prawnego potwierdzenia płci osobom transseksualnym.

Wśród postulatów są też: znoszenie barier architektonicznych ograniczających dostęp do przestrzeni publicznej osobom niepełnosprawnym i rodzicom z wózkami dziecięcymi, zaostrzenie przepisów dotyczących maltretowania i zabijania zwierząt, wprowadzenie do szkół rzetelnej, nowoczesnej i neutralnej światopoglądowo edukacji dotyczącej seksualności, a także zmiana polityki społeczno-ekonomicznej.

Poza samą Paradą Równości, w dniach 24 maja - 18 czerwca, zaplanowano ok. 20 wydarzeń towarzyszących. Pierwsze z nich, które odbędzie się w ten piątek, to debata naukowa na Uniwersytecie Warszawskim pt. "Seks/płeć/queer na Wschodzie. Rola (nie)normatywności seksualnej i płciowej w społeczeństwach państw Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej".

Władze powinny chronić

Jak zaznaczył Jej Perfekcyjność, w tym roku Parada Równości zyskała szczególne wsparcie ze strony środowiska naukowego - w jej komitecie honorowym zasiada aktualnie kilkanaście osób z tytułem profesora i stopniem naukowym doktora habilitowanego. Każdy ze stopniem co najmniej doktora może też podpisać się pod listem otwartym, dostępnym na stronie parady - paradarownosci.eu. Napisano w nim m.in., że wartości wynikające z postulatów parady są zgodne z tymi zapisanymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

"Władze powinny chronić swoje obywatelki i swoich obywateli przed agresją i dyskryminacją, oferować im równe szanse, a także aktywnie zapewniać obywatelom możliwości realizacji i ochrony ich potrzeb i interesów, o ile nie godzą w konkurujące interesy lub dobra. Jest to podstawowy standard współczesnego nowoczesnego państwa demokratycznego. W związku z tym wyrażamy poparcie dla Parady Równości w Warszawie i apelujemy do naszych koleżanek i kolegów o dołączenie do niego" - napisano w liście.

Parady Równości odbywają się w Polsce od 2001 r. Organizacji imprezy zakazał w 2004 r. ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński - wtedy zamiast niej odbył się wiec przed Ratuszem, a w 2005 r. - parada przeszła, mimo zakazu prezydenta. Później uznano, że zakaz był niezgodny z prawem, co potwierdził m.in. Trybunał Konstytucyjny.

TAK WYGLĄDAŁA PARADA W 2012 ROKU:

TAK WYGLĄDAŁA PARADA W 2011 ROKu:

Parada Równości 2012
TVN24
Parada Równości w 2011 roku
fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl

PAP/lata//ec

Trasa przemarszu Parady Równości
meteriały prasowe