Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

1462 osoby z etatem. Ratusz walczy z wykluczeniem zawodowym

Warszawa

UM Warszawa / tvnwarszawaRatusz stosuje klauzule społeczne

232 umowy na 81 mln zł i prawie 1,5 tys. osób zatrudnionych na umowę o pracę. To bilans półrocznego stosowania w stolicy klauzul społecznych w zamówieniach publicznych. Najczęściej klauzule stosowano w ZGN na Pradze Północ.

Klauzule społeczne mają zachęcać pracodawców, aby przy realizacji zamówień publicznych zatrudniać osoby niepełnosprawne czy bezrobotne i w ten sposób przeciwdziałać ich wykluczeniu.

- Dzięki temu osoby zagrożone wykluczeniem zawodowym i społecznym mają większe szanse na znalezienie pracy. Chodzi tu m.in. o osoby niepełnosprawne, bezrobotne czy wychodzące z bezdomności. Klauzule społeczne motywują pracodawców - firmy, spółdzielnie socjalne, organizacje pozarządowe - do tego, aby takie osoby zatrudniać przy realizacji zamówień publicznych – podkreśliła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Klauzule obowiązkowe w miejskich jednostkach

- W niektórych przetargach zamówienia są adresowane tylko i wyłącznie do firm, które np. zatrudniają co najmniej 50 proc. osób z niepełnosprawnościami – mówił dyrektor miejskiego biura pomocy i projektów społecznych Tomasz Pactwa. - Ważne jest również to, żeby w przypadku zamówień publicznych osoby, które pracują na rzecz miasta i naszych jednostek miały umowę o pracę – dodał.

Stosowanie klauzul społecznych jest obowiązkowe dla wszystkich jednostek miejskich. Stosują je urzędy dzielnic, jednostki pomocy społecznej, Zarząd Dróg Miejskich czy Zarząd Cmentarzy Komunalnych. Każda jednostka może odmówić zastosowania klauzuli przy podaniu odpowiedniego uzasadnienia.

Klauzule są również obowiązkowe przy przetargach na usługi gastronomiczne, cateringowe, opiekuńcze i związane z utrzymaniem czystości. Stosuje się je też przy okazji oczyszczania ulic i chodników oraz utrzymania terenów zielonych.

1462 osób z umową o pracę

Warszawa stosuje klauzule społeczne od 1 października 2015 roku. W ciągu tych sześciu miesięcy 39 miejskich jednostek podpisało 232 umowy na łączną kwotę 81 mln zł, a 1462 osoby zostały zatrudnione na umowę o pracę.

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wręczyła w środę w ratuszu podziękowania dla przedstawicieli dzielnic i jednostek miejskich, którzy w swych zamówieniach stosowali klauzule społeczne. Najwięcej umów zawarł Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Praga-Północ (116).

Stołeczny ratusz zaleca również stosowanie klauzul społecznych w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego w innych kategoriach niż obowiązkowe oraz w zamówieniach, których wartość nie przekracza 30 tys. euro.

CZYTAJ TAKŻE: Karta Warszawiaka również dla bezrobotnych

Mówi Grzegorz Dziemieszczyk, dyrektor ZTM ds. handlu
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

kw/sk