13 grudnia w Warszawie: milicja, ikarus i koksowniki

Warszawa

TVN24O życiu w więzieniu podczas stanu wojennego

Prezydent Bronisław Komorowski odwiedzi więzienie na Białołęce, ulicami miasta będzie jeździł specjalny ikarus, odbędą się też inscenizacje i marsz organizowany przez Prawo i Sprawiedliwość - to niektóre z wydarzeń zaplanowanych na 13 grudnia – rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Prezydent Bronisław Komorowski w czwartek, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, odwiedzi więzienie na warszawskiej Białołęce, gdzie był internowany w stanie wojennym. Stamtąd zaapeluje o pamięć o więźniach politycznych na Białorusi.

Ośrodek internowanych

Dzień wcześniej, późnym wieczorem, prezydent zapali w oknie Belwederu symboliczną świecę pamięci o ofiarach stanu wojennego. Podobna uroczystość odbyła się przed rokiem.

W latach osiemdziesiątych, po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego, areszt śledczy i zakład karny na Białołęce stały się największym ośrodkiem internowanych dla działaczy i przywódców Solidarności.

Aresztowanie "dywersanta"

Na Białołęce zaplanowano także inscenizację - przed lokalnym ratuszem przy ul. Modlińskiej pojawią się także koksowniki i wozy bojowe. Od godz. 10 do 16 będzie można zobaczyć przejazd pojazdów, zjeść grochówkę, a także zobaczyć, co 30 minut "akcję" z aresztowania „dywersanta”, rozpędzanie demonstracji i ostrzelanie protestujących gazem.

Z kolei władze Ursusa złożą kwiaty i zapalą znicze pod Pomnik Czerwca 76 roku przy ul. Traktorzystów.

Autobus linii 13 XII

"13 grudnia 2012 r. na ulice Warszawy wyjedzie zabytkowy autobus IKARUS 280 linii 13 XII. Mieszkańcy Warszawy będą mieli okazję w nietypowy sposób poznać historię miejsc związanych ze stanem wojennym" – czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Szyby i karoserię autobusu oklejono reprodukcjami fotografii dokumentujących wydarzenia stanu wojennego, opozycyjnymi hasłami i znaczkami z drugiego obiegu wydawniczego.

Autobus będzie kursował w godzinach 10.00-20.00. Przejazd rozpocznie się i zakończy na Placu Konstytucji.

Autobus odjedzie w kierunku Mokotowa. Przejedzie ulicą Rakowiecką obok Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i aresztu śledczego.

Przejazd jest bezpłatny

"Młodzi Pamiętają"

Na czwartek zaplanowano także akcję "Młodzi Pamiętają". Na "patelni" przy stacji metra Centrum oraz na Placu Bankowym pojawiają się milicjanci, zabytkowe pojazdy ze stanu wojennego, a także koksowniki.

CZYTAJ WIĘCEJ O AKCJI

Marsz PiS

W czwartek odbędzie się też marsz organizowany przez Prawo i Sprawiedliwość. Rozpocznie się o godz. 18. Manifestanci mają przemaszerować od pomnika Wincentego Witosa przy pl. Trzech Krzyży przed gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pochód ma się rozpocząć od odśpiewania hymnu narodowego i odczytania nazwisk ofiar stanu wojennego. Zaplanowano przemówienie Jarosława Kaczyńskiego. Na trasie marszu reprezentanci klubu PiS mają złożyć kwiaty przed pomnikami: Wincentego Witosa, Ronalda Reagana, Stefana Grota-Roweckiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego.

Jak informuje biuro bezepieczństwa w ratuszu, na 13 grudnia zaplanowano łącznie 6 zgromadzeń publicznych.

PAP/ran/roody