"120 kilogramów substancji przyleciało z Azji". Rekordowe przejęcie narkotyków

Warszawa

CBŚPAkcja służb w sprawie amfetaminy

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało pięć osób podejrzanych o zorganizowanie przemytu z Azji do Polski substancji potrzebnych do wyprodukowania amfetaminy. Zabezpieczono też 147 kg chemikaliów, z których można wyprodukować około 50 kilogramów amfetaminy.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga trzem z zatrzymanych postawiła zarzut przewozu na terytorium Polski substancji wykorzystywanej przy produkcji narkotyków. Za tego typu przestępstwo grozić im może kara do 5 lat pozbawienia wolności.

"Prekursor amfetaminy"

Cała sprawa zaczęła się, gdy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Oddziału Celno-Pocztowego w Warszawie odkryli przesyłki z rekordową ilością fenyloacetonu(BMK) - półproduktu służącego do syntetycznej produkcji amfetaminy. - 120 kg tej substancji przyleciało do Polski z Azji - poinformowała rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Anna Szczepańska.- Po przeprowadzeniu analizy w Centralnym Laboratorium Celno-Skarbowym i potwierdzeniu wyniku, że zatrzymana substancja jest prekursorem amfetaminy, do akcji włączyli się funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji w Warszawie, którzy ustalili odbiorców, a także inne osoby związane z grupą - podano w komunikacie Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.Za przemyt mogą być odpowiedzialni dwaj bracia, którzy wskazywali swoją matkę, jako jednego z odbiorców wysyłanych z Azji przesyłek - przekazała Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

84 litry BMK

Dodała, że policjanci zatrzymali pięć osób mogących mieć związek z przemytem zakazanej substancji. Dodatkowo, w wyniku przeszukania mieszkań oraz innych obiektów, znaleźli i zabezpieczyli 27 kg substancji niezbędnych w produkcji amfetaminy.Jurkiewicz poinformowała, że z całej zabezpieczonej przez służby substancji, po umiejętnym przeprowadzeniu chemicznej procedury, można by uzyskać prawie 84 litry płynnej formy BMK - taka ilość pozwala docelowo wytworzyć ponad 50 kg najwyższej jakości amfetaminy. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

PAP/ran/pm