12 listopada: zamknięte urzędy, darmowe parkowanie i świąteczne rozkłady jazdy

Warszawa

"Polska i Świat", TVN24Poniedziałek dniem wolnym od pracy

Miejskie urzędy są w poniedziałek nieczynne. Komunikacja miejska kursuje według świątecznych lub sobotnich rozkładów jazdy. Możemy też za darmo korzystać ze strefy płatnego parkowania. Z okazji święta niepodległości Sejm ustanowił 12 listopada dniem wolnym od pracy.

Jak uprzedzają urzędnicy, mieszkańcy nie będą w poniedziałek obsługiwani w ratuszu, urzędach dzielnic i urzędzie stanu cywilnego. W tym ostatnim nie będzie 12 listopada dyżuru rejestracji zgonów. Urzędy powrócą do normalnego trybu pracy we wtorek.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Autobusy komunikacji miejskiej kursują według świątecznego rozkładu jazdy. Wyjątkiem są linie lokalne L, które jeżdżą zgodnie z sobotnim harmonogramem. Dodatkowo autobusy nocne w nocy z poniedziałku na wtorek będą kursowały zgodnie z niedzielnym rozkładem.

Decydując się na podróż tramwajem lub metrem, tego dnia powinniśmy sprawdzić sobotni rozkład. W przypadku linii M1 i M2 obowiązuje on bez kursów nocnych.

Pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej kursują jak w dni powszednie.

Darmowe parkowanie

W poniedziałek można za darmo pozostawić auto w strefie płatnego parkowania.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich zarówno jego siedziba i opłatomaty przy Chmielnej są tego dnia nieczynne. Opłaty będzie można wnosić przez całą dobę w oddziałach terenowych Straży Miejskiej przy Przemyskiej 18 (Ochota), Jana Młota 3 (Praga Północ), Sołtyka 8/10 (Wola), Szegedyńskiej 13a (Bielany), Kobielskiej 5 (Praga Południe), Klimczaka 4 (Wilanów).

Zakaz handlu i odwołane rozprawy sądowe

Zgodnie z ustawą o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy. Prezydent podpisał ją w środę po południu.

Ustawa w pierwotnej wersji została uchwalona przez Sejm 24 października. Projekt został złożony przez posłów PiS dzień wcześniej. Autorzy ustawy argumentowali, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł uczynienia 12 listopada dniem wolnym.

Zanim prezydent podpisał ustawę, trzy senackie poprawki przyjął Sejm - między innymi tę, na którą najbardziej czekali przedsiębiorcy, czyli poprawkę dotyczącą zakazu handlu.

Pracować będą mogli ci handlowcy, którzy mogą otwierać sklepy w niedziele wolne od handlu, więc między innymi właściciele, którzy sami staną za ladą. Czynne będą również restauracje, stacje paliw czy kwiaciarnie.

W dniu wolnym od pracy zostaną przełożone wszystkie rozprawy sądowe zaplanowane na ten dzień. 12 listopada odbędą się jednak zaplanowane zabiegi w państwowych placówkach medycznych, także apteki będą czynne w tym dniu. Do pracy w najbliższy poniedziałek pójdą też służby mundurowe, pracownicy transportu publicznego, lekarze i pielęgniarki.

CZYTAJ WIĘCEJ O WOLNYM 12 LISTOPADA

kk/mś/pm