Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

12 cystern, 15 zatrzymanych. Rozbito groźną grupę przestępczą

Warszawa

Policja zatrzymała 15 osóbksp
wideo 2/3

Policja i służby celno-skarbowe rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wprowadzaniem do obrotu paliwa bez podatków na terenie Warszawy i innych państw europejskich. Zatrzymano 15 osób.

Jak ustalili policjanci, grupa mogła doprowadzić do uszczuplenia należności Skarbu Państwa na łączną kwotę nie niższą niż 40 mln zł. W poniedziałek w godzinach porannych blisko 300 funkcjonariuszy policji i służby celno-skarbowej przeszukało 29 miejsc na terenie całej Polski w ramach operacji przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu paliw bez opłaconego podatku VAT, opłaty paliwowej i akcyzowej na terenie Polski oraz innych państw europejskich.

W operacji brali udział policjanci z Wołomina, Komendy Stołecznej Policji, funkcjonariusze CBŚP w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz antyterroryści z Warszawy, Białegostoku i Olsztyna, a także funkcjonariusze Ministerstwa Finansów. Działania prowadzone były w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie.

15 zatrzymanych

Zatrzymanych zostało 15 osób w wieku od 30 do 63 lat, w tym jedna kobieta. Zabezpieczono m.in. 12 samochodów ciężarowych - cystern o wartości około 3,6 mln zł, 10 luksusowych samochodów w tym cztery mercedesy, land rovera, bmw x3, audi Q5 oraz dwa audi Q7 o łącznej wartości 1,6 mln zł. Policjanci skonfiskowali też 95 tys. euro, około 520 tys. zł, biżuterię złotą, zegarki i inne wartościowe przedmioty oraz komputery, elektroniczne nośniki pamięci i dokumenty świadczące o przestępczym procederze.

Generalny Inspektor Informacji Finansowych, czyli urząd, którego pracownicy mają przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy, zabezpieczył też na rachunkach bankowych 1,2 mln zł. Wszystkie zatrzymane osoby są podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej przestępstw w obrocie paliwami, za co może im grozić kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Zatrzymani mają być doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie celem wykonania z ich udziałem czynności procesowych oraz zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych, w tym tymczasowych aresztowań.

Zablokują 18 rachunków bankowych

- Zatrzymane osoby stanowią trzon grupy przestępczej, dwie osoby pełną funkcję kierowniczą. Funkcjonariusze nadal pracują nad sprawą i nie wykluczają kolejnych zatrzymań - powiedział PAP rzecznik komendanta stołecznego policji podkom. Sylwester Marczak.

Funkcjonariusze wspólnie z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowych planują również zablokowanie 18 rachunków bankowych. Policjanci ustali też mienie tzw. figurantów o wartości około 10 mln zł. Według oceny prowadzących czynności w tej sprawie, grupa mogła wyprać około 100 mln zł

PAP/md/jb