Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

114 mln zł na nowe trasy tramwajowe

Warszawa

Tramwaje WarszawskieNowe inwestycje i zakupy

114 milionów złotych wsparcia unijnego mają dostać Tramwaje Warszawskie na inwestycje. W tym na budowę tras na Woli i Białołęce, a także nowe dwukierunkowe składy.

"Spółka TW podpisała z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę o dofinansowanie projektu 'Budowa wybranych odcinków tras tramwajowych w Warszawie wraz z zakupem taboru'. Jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko” – poinformował Michał Powałka, rzecznik TW.

Łącznie 234 miliony złotych

Planowane inwestycje mają zostać zrealizowane do 2020 roku, mają kosztować 234 mln zł, a samo dofinansowanie wyniesie 114 milionów zł. Za te pieniądze powstanie 4,49 km tras.

Pierwsza na ul. Kasprzaka (od Wolskiej do Skierniewickiej). Zapewni połączenie komunikacją tramwajową najważniejszych osiedli na Woli. W ramach projektu przebudowana zostanie część torowiska (na długości ok. 500 m) na ul. Wolskiej. Nowe będzie przebiegało w wykopie, nad którym powstanie wiadukt, stanowiący połączenie drogowe ul. Wolskiej z ul. Kasprzaka.

Powstać mają również trzy przystanki, a jeden istniejący już zostanie przebudowany. "W przypadku peronów zlokalizowanych w poziomie -1 przewidziana jest budowa pochylni lub windy zwiększających dostępność do nowych przystanków tramwajowych także osobom o ograniczonej mobilności. Istniejące przejście podziemne zostanie wyremontowane, a dostęp do niego zostanie zapewniony schodami oraz pochylniami" – zapewnia Powałka.

Tramwaj połączy białołęckie osiedla

Druga budowana trasa jest na ul. Światowida. To kolejny etap realizowanego od 2013 planu połączenia białołęckich osiedli Tarchomin i Nowodwory z siecią tramwajową. Tory będą poprowadzone ulicą Światowida na odcinku: Mehoffera, Winnica, rejony ul. Leśnej Polanki. Ponadto zostaną przebudowane skrzyżowania ul. Światowida z ul. Stefanika, Ordonówny i Strumykową. Odcinek będzie miał 2,06 km długości.

Zarówno na Kasprzaka jak i na Światowida tramwaje będą miały priorytet.

Spółka TW zapowiada, że zakupi także dziesięć dwukierunkowych tramwajów niskopodłogowych o długości do 33m. Będą wyposażone m.in. w klimatyzację, biletomat oraz zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zobacz też: "Tram-wał na Gocław". Chcą nowego mostu"

Protest przy ulicy Saskiej
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

ran