11 tysięcy warszawskich zabytków na jednej mapie

Warszawa

um.warszawa.plNowa mapa w stołecznych serwisach

Blisko 11 tysięcy stołecznych zabytków znalazło się na nowej mapie przygotowanej przez urzędników z ratusza. Jest w internecie.

Serwis z mapą zabytków dostępny jest tutaj.

Dzięki niemu mieszkańcy Warszawy, miłośnicy zabytków oraz turyści mogą dowiedzieć się, jakie obiekty znajdują się pod ochroną konserwatorską.

- Nowy serwis „Zabytki” jest przykładem, że kolejne dane dotyczące Warszawy stają się łatwo dostępne dla mieszkańców – podkreśla w komunikacie Hanna Gronkiewicz-Waltz. I dodaje: – Teraz każdy będzie mógł sprawdzić, które obiekty w mieście objęte są ochroną konserwatorską.

Mapa na stronach miasta ma kilkanaście warstw, które można włączać lub likwidować, oraz czytelną legendę. Na mapie można zaznaczyć np. obszary objęte ochroną UNESCO, strefy ustanowione pomnikami historii, obiekty znajdujące się w rejestrze zabytków czy w gminnej ewidencji zabytków.

Prawie 10 lat czekania

Koncepcja zaprezentowania mapy zabytków Warszawy narodziła się w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków w 2006 r., jako element uzupełniający do istniejącego od 2004 r. systemu ewidencji zabytków SEZAM.

- Jednak wówczas brakowało w urzędzie efektywnych narzędzi do pokazania takiej formy mapy. Chodziło między innymi o przedstawienie budynków w sposób powierzchniowy, a nie punktowy, zróżnicowanie graficzne informacji o obiektach wpisanych do rejestru, ujętych w planowanej gminnej ewidencji zabytków, czy też obszarów objętych ochroną konserwatorską – tłumaczy Magdalena Łań z biura prasowego ratusza.

Od trzech lat biuro konserwatora współpracowało z Biurem Geodezji i Katastru w sprawie powstania mapy. Działa ona dzięki zasobom systemu ewidencji zabytków ARKA.

jb/r