Przygotuj się na:

ZAMKNIĘCIE WIADUKTU TRASY ŁAZIENKOWSKIEJ

- Z uwagi na warunki atmosferyczne zamknięcie północnego wiaduktu Trasy Łazienkowskiej nastąpi w sobotę przed południem - przekazała nam Małgorzata Gajewska, rzeczniczka prasowa Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. Już w piątek uruchomiona zostanie część buspasów wytyczonych na czas remontu.

Najnowsze

11 kandydatów na prezydenta stolicy. Znane twarze i lokalni działacze

Najnowsze

tvnwarszawa.plKandydaci na prezydenta Warszawy

11 komitetów wyborczych zgłosiło kandydatów na fotel prezydenta Warszawy. Zarejestrowano już wszystkich kandydatów. Na liście są znani politycy dużych partii, ale także lokalni aktywiści.

Z ramienia Platformy Obywatelskiej o trzecią kadencję ubiegać się będzie Hanna Gronkiewicz–Waltz. Największa partia opozycyjna Prawo i Sprawiedliwość do walki w stolicy wystawiła posła Jacka Sasina, byłego doradcę Lecha Kaczyńskiego. Sojusz Lewicy Demokratycznej postawił na lidera mazowieckich struktur partii, Sebastiana Wierzbickiego.

Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin–Mikkego zdecydował się w ostatniej chwili wymienić kandydata na prezydenta. Prawnika Jacka Wilka, zastąpił Przemysław Wipler, znany głównie z awantury ze policjantami pod jednym z klubów na ulicy Mazowieckiej.

Z ramienia własnego komitetu o fotel prezydenta będzie się starał związany z Twoim Ruchem Andrzej Rozenek. Partia Zielonych wystawia do walki stołeczną działaczkę, socjolożkę Joannę Erbel.

Lokalni działacze

Warszawska Wspólnota Samorządowa w wyborach na prezydenta Warszawy stawia na swojego lidera, burmistrza Ursynowa, Piotra Guziała, inicjatora referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz–Waltz. Z kolei żona znanego działacza społecznego Piotra Ikonowicza, Agata Nosal–Ikonowicz, chce zostać prezydentem stolicy z ramienia Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

Do wyborów pod wspólną listą "Warszawa dla rodziny" idzie Ruch Narodowy i środowiska "pro life". Ich kandydatem na prezydenta Warszawy jest Mariusz Dzierżawski, znany z kontrowersyjnych akcji przeciwko aborcji i homoseksualizmowi.

Swojego kandydata na prezydenta ma także partia Demokracja Bezpośrednia. Jest nim Andrzej Gorayski, informatyk i redaktor portalu Debeściak. Natomiast z ramienia Komitetu Wyborczego Wspólnota Patriotyzm Solidarność o fotel prezydenta stolicy ubiega się Zbigniew Antoni Wrzesiński. Komitet związany jest z Ruchem Oburzonych, którego twarzą jest piosenkarz Paweł Kukiz.

Termin minął

Termin na zgłoszenie kandydatów minął o północy. - Wszyscy kandydaci zostali już zarejestrowani - powiedział PAP przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Maciej Schulz w nocy z piątku na sobotę.

Dwa komitety wyborcze - Warszawa Społeczna oraz Inicjatywa Mieszkańców Warszawy - spełniły wymogi formalne, ale przy rejestracji nie wskazały swojego kandydata na fotel prezydenta Warszawy.

Największe partie polityczne już dawno ogłosiły kto z ich formacji będzie walczył o fotel prezydenta stolicy. Aby móc zgłosić kandydata, komitety musiały zarejestrować listy radnych w ponad połowie okręgów wyborczych (w stolicy jest ich 9).

W czwartek start w wyborach ogłosił Przemysław Wipler:

Konferencja Przemysława Wiplera na placu Bankowym
Konferencja Przemysława Wiplera na placu BankowymTVN 24

jb/b

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości