Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

11 aut na chodniku. Każde z blokadą na kole

TVN Warszawa

Parkowanie na SpacerowejTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Straż miejska znów ruszyła z blokadami w miasto. W środę nasz reporter natknął się na efekty walki z nielegalnym parkowaniem wzdłuż ulicy Spacerowej. Zastał tam ponad 10 aut, które skończyły z charakterystycznymi żółtymi urządzeniami na kołach.

Kierowcy zastawili niemal cały chodnik przy jezdni w stronę Belwederskiej. Dla pieszych pozostał tylko jego niewielki fragment. Takie parkowanie nie uszło im płazem. Straż miejska wkroczyła do akcji i "nagrodziła" fantazję kierowców żółtymi blokadami. W momencie, gdy miejsce to fotografował nasz reporter (około godziny 15), było tam 11 unieruchomionych aut.

Postanowiliśmy zapytać straż miejską, czy interwencja była wynikiem zgłoszenia, czy też strażnicy sami natknęli się na nielegalnie zaparkowane pojazdy.

Kilkadziesiąt interwencji

Jak podała w czwartek straż miejska, zgłoszenie w tej sprawie wpłynęło około godziny 12.30, od mieszkańca. Dotyczyło nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów na Spacerowej.

Strażnicy miejscy poinformowali nas, że nielegalne parkowanie samochodów w tym miejscu nie jest rzadkością. Od 12 lutego do 9 maja na Spacerowej przeprowadzili 95 podobnych interwencji, które w 33 przypadkach zakończone zostały założeniem blokady na koło, w 32 - kierowcy zostali ukarani mandatem.

- Ponadto w przypadku braku możliwości zastosowania urządzenia blokującego koło pojazdu, strażnicy wykonują dokumentację zdjęciową wykroczenia, a jego sprawca jest wzywany do oddziału straży miejskiej w celu złożenia wyjaśnień. Na ulicy Spacerowej strażnicy wszczęli 19 takich procedur. W jednym przypadku osoba zgłaszająca odwołała zgłoszenie. Pozostałe 10 interwencji zakończono bez sankcji – przekazał referat prasowy warszawskiej straży miejskiej.

Blokady wróciły do łask

W marcu informowaliśmy, że strażnicy intensywnie wzięli się za walkę z nielegalnym parkowaniem. Komendant straży miejskiej zapowiedział, że kontroli z wykorzystaniem urządzeń blokujących koła będzie więcej i zamówionych będzie 90 nowych urządzeń. W kwietniu rozpoczął się pierwszy etap zakupów - informowaliśmy wówczas o wyborze oferty na zakup 35 urządzeń blokujących.

Gdy funkcjonariusze sięgnęli do magazynów po blokady na koła, okazało się, że w ciągu miesiąca założono ich więcej niż przez cały ubiegły rok. W marcu koła źle zaparkowanych aut były blokowane ponad 2,5 tysiąca razy.

Gdy strażnicy miejscy podsumowali 2017 rok, okazało się, że informacje dotyczące nieprawidłowego parkowania wpływają do nich średnio co dwie minuty i stanowią ponad połowę wszystkich przyjmowanych zgłoszeń.

kk/b