109 lat temu ruszyły elektryczne tramwaje

Warszawa

Wikimmedia, あみでん (CC BY-SA 3.0)Tramwaj Konstal 13N z lat '60

Wyjątkowa rocznica i wyjątkowe atrakcje. Mija 109 lat od otwarcia pierwszej w stolicy zelektryfikowana linii. Z tej okazji tramwajarze zapraszają mieszkańców na przejazdy zabytkową linią "E".

- Największą atrakcją będzie z pewnością najstarszy kursujący tego dnia wagon Konstal 4N1 z początku lat 60. – zapowiada Wiktor Paul z wydziału prasowego Zarządu Transportu Miejskiego.

Oprócz niego, mieszkańcy będą mogli przejechać tramwajami 102N i 13N (również z lat 60.).

Od pl. Narutowicza do Twardowskiej

Wszystkie składy kursować będą między godziną 12.00 i 20.00. Zaczną na placu Narutowicza. Stąd pojadą Filtrową, Krzywickiego, Nowowiejską, Marszałkowską, dalej na Stawki, wzdłuż al. Jana Pawła II do placu Grunwaldzkiego. Skąd potem Popiełuszki, Marymoncką do Twardowskiej, gdzie znajdzie się ostatni przystanek.

Otwarcie pierwszej linii elektrycznej
ZTM Warszawa

W tramwajach będą obowiązywały normalne bilety ZTM. Krótkookresowe będzie można skasować w składzie, u konduktorów i jednocześnie członków Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

- Bilety okresowe trzeba będzie wcześniej skasować, a kartę miejską aktywować w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub w bramce metra – uprzedza Paul.

Pierwszy skład

Historyczne otwarcie tramwaju elektrycznego nastąpiło 26 marca 1908 roku. Dokładnie o godzinie 9.35, po przecięciu taśmy, wóz o numerze bocznym 61, ruszył na trasę z placu Krasińskich do placu Unii Lubelskiej. Pokonał ją w 25 minut.

W 1908 roku otwarto łącznie trzynaście linii tramwaju elektrycznego.

Zobacz jak w przeszłości wyglądały parady zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej. Ostatnia odbyła się w maju 2016 roku:

Parada zabytkowych autobusówTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

kw/b