1000 żurawi dla Japonii

Warszawa

| EurosportZdjęcie porównujące widok terenów zniszczonych przez tsunami (przed i po), udostępnione przez Australian Broadcasting Corporation

W sobotę w Łazienkach od rana do wieczora będzie rozbrzmiewać muzyka. Artyści i uczniowie szkół muzycznych zagrają dla ofiar katastrofy w Japonii. Podczas koncertów będzie można wspomóc Japoński Czerwony Krzyż i składać żurawie-origami na znak solidarności z poszkodowanymi Japończykami.

"Tysiąc Żurawi" to charytatywny koncert na rzecz ofiar trzęsienia ziemi i tsunami. - Ogromna tragedia, jaka spotkała Japonię, skłoniła nas do podjęcia działań, które choćby w niewielkim stopniu mogły pomóc – wyjaśniają organizatorzy przedsięwzięcia.

Koncertowy dzień w Starej Pomarańczarni ruszy o godz. 9.00. Panele muzyczne będą się rozpoczynać o pełnych godzinach. W finale wystąpi gość specjalny – pianista Janusz Olejniczak.

Podczas koncerów będzie można kupować cegiełki o wartości 10, 20 i 100 zł. Całkowity dochód z ich sprzedaży trafi do przedstawicieli Ambasady Japonii w Polsce z przeznaczeniem dla Japońskiego Czerwonego Krzyża, który pomaga potrzebującym w rejonie kataklizmu.

Żurawie dobrych życzeń

Swoją solidarność z Japończykami będzie można okazać także w symboliczny sposób. W trakcie koncertów wolontariusze ze wszystkimi chętnymi będą składać papierowe żurawie. Żuraw to najbardziej popularna, a jednocześnie zawierająca głębokie przesłanie figura w sztuce origami. Od wieków był dla Japończyków symbolem zdrowia i długowieczności.

fot
fot. Wikipedia
| tvn24

PRZYGOTUJ SIĘ I ZOBACZ, JAK ZŁOŻYĆ ŻURAWIA ORIGAMI

Wykonanie takiej figurki to tradycyjny, symboliczny gest łączności w bólu, a także wyraz życzeń szybkiego powrotu do zdrowia dla chorych. Złożone przez warszawiaków żurawie zostaną wysłane do Japonii.

W Starej Pomarańczarni będzie wystawiona również księga kondolencyjna.

Zagrają uczniowie i artyści

Wydarzenie objęli patronatem honorowym Minister Spraw Zagranicznych RP, Ambasada Japonii w Polsce oraz Wojewoda Mazowiecki. Patronują mu również Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Krajowa Izba Gospodarcza i Międzynarodowe Forum Kobiet.

Swój udział artystyczny zadeklarowali m.in. Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie i wywodzące się z Japonii Centrum Rozwoju Uzdolnień Metodą Suzuki.

Ramowy program koncertu:

9:00 – 9:50Marek Bracha, DUO Yuka & Michał, studenci, stażyści UMFC

10:00 – 10:50Studenci, stażyści Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina

11:00 – 11:50Uczniowie i absolwenci Centrum Rozwoju Uzdolnień Metodą Suzuki

12:00 – 12:50Uczniowie i pedagodzy ZPSM nr 1 w Warszawie

13:00 – 13:45Rinko KOBAYASHI, Yuko KAWAI, Mamiko UEYAMA, Eri IWAMOTO

14:15 – 14:50Kayo NISHIMIZU, Magda IDZIK i student, uczniowie

15:00 – 15:50Piotr HAUSENPLAS, RAVEL DUO, TROMBASTIC

16:00 – 16:50Edward WOLANIN i jego studenci

17:00 – 17:50Uroczysty finał:FANFARA – Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych Opery Narodowejpodziękowania i podsumowaniekoncert finałowy – gość specjalny Janusz OLEJNICZAK

Szczegółowe opisy występów znajdziesz na stronie internetowej organizatora, klikając w odpowiednie godziny.

"Tysiąć Żurawi", koncert charytatywny na rzecz ofiar kataklizmu w Japonii

sobota, 2 kwietnia 2011, godz. 9.00-18.00, wstęp wolny

Stara Pomarańczarnia, Łazienki Królewskie w Warszawie

Nie możesz przyjść na koncert, a chcesz pomóc? Na stronie Japońskiego Czerwonego Krzyża znajdziesz numer konta, na który można kierować wsparcie finansowe.

js/mz