100 tys. podpisów przeciwko CETA trafiło do kancelarii premiera

Warszawa

Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plZłożyli 100 tys

Ponad 100 tys. podpisów złożyli w poniedziałek w kancelarii premiera działacze kilku obywatelskich inicjatyw, którzy sprzeciwiają się przyjęciu umowy CETA. – Stajemy w obronie żywności i rolnictwa przed szkodliwymi skutkami tego porozumienia – przekonują.

"Apelujemy do polskiego rządu o dążenie do całkowitego i jednoznacznego wyłączenia z umów TTIP i CETA wszystkich kwestii, które mają negatywny wpływ na tradycyjne rolnictwo rodzinne i rolnictwo ekologiczne, a także wysoką jakość i bezpieczeństwo polskiej żywności" - czytamy w tekście apelu.

80 tys. w jeden miesiąc

Złożenie podpisów to kolejna, po sobotniej manifestacji w Warszawie inicjatywa mająca na celu pokazanie sprzeciwu. Przed siedzibą kancelarii premiera w Al. Ujazdowskich stawili się przedstawiciele m.in. Akcji Demokracji i Zielonych.

- Podpisy były zbierane od kwietnia, ale większość z nich (około 80 tys.) udało się zebrać we wrześniu. Dziś przekazaliśmy je do biura podawczego KPRM – informuje nas Bogumił Kolmasiak.

Podpisy złożone przez obywateli nie wywołują żadnych skutków prawnych. Są po prostu oddolną inicjatywą mającą na celu zwrócenie uwagi rządzących na problem.

Mobilizacja przed wielkim szczytem

Aktywiści podkreślają też, że data złożenia podpisów nie jest przypadkowa. "Jutro w Luksemburgu odbędzie się szczyt Rady Unii Europejskiej, na którym ma być podjęta decyzja o podpisaniu umowy z Kanadą oraz tymczasowym wejściu jej w życie" – informują wspólnie.

- To moment, by powiedzieć sprawdzam. Polski rząd wciąż ma szansę, by stanąć na wysokości zadania i jutro odmówić zgody naszego kraju na szkodliwą umowę - dodaje Piotr Trzaskowski z Akcji Demokracji.

Oprócz wspomnianych organizacji, w zbiórkę podpisów zaangażowane były takie inicjatywy jak: Forum Rolnictwa Ekologicznego, Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO), Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO), Stowarzyszenie Ekoland i Związek Zawodowego Rolników Ekologicznych im. Świętego Franciszka z Asyżu.

W ostatnią sobotę ulicami Warszawa przeszła manifestacja przeciwników CETA i TTIP.

Czym jest CETA?

Negocjacje w sprawie CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) między UE a Kanadą zakończono we wrześniu 2014 roku. Komisja Europejska na początku lipca br. zaproponowała państwom członkowskim podpisanie umowy. Gdy to uczynią i przegłosuje ją Parlament Europejski, będzie ona mogła wejść tymczasowo w życie. Ostateczna ratyfikacja będzie jednak należeć do parlamentów krajów unijnych i Kanady.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROTEŚCIE I KONTROWERSJACH WOKÓŁ CETA

Protesty przeciw CETA i TTIP
TVN24
Protesty w Warszawie
TVN24

kw/sk