100 głosów zdecydowało o losach referendum w Konstancinie

TVN Warszawa

SchutterstockReferendum w sprawie wielkiej Warszawy

W niedzielę, w Konstancinie Jeziornie odbyło się referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzieli się, czy są za tym, aby ich gmina została włączona do Warszawy. Już w nocy z niedzieli na poniedziałek okazało się jednak, że referendum jest nieważne. Frekwencja wyniosła 29,3 procent, zabrakło około stu głosów - poinformował przewodniczący gminnej komisji referendalnej Tomasz Kucza.

Lokale zostały zamknięte o godzinie 21. Mieszkańcy odpowiedzieli na jedno pytanie: "Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna?"

Aby referendum okazało się ważne, potrzebna była przynajmniej 30-procentowa frekwencja.

Jednak Łukasz Gadomski, członek jednej z komisji referendalnej powiedział nam po godzinie 21, że w okręgu, który nadzorował frekwencja nie była duża. - Z 1300 uprawnionych do głosowania osób wypowiedziało się 255, czyli niespełna 20 procent - poinformował.

Przewodniczący komisji referendalnej Tomasz Kucza wyjaśnił po zakończeniu referendum, w nocy z niedzieli na poniedziałek, że udział w głosowaniu wzięło 5 tysięcy 670 osób. A uprawnionych było 19 tysięcy 332 osoby. Głosów nieważnych było 51, a głosów ważnych 5 tysięcy 619. Za tym, żeby miasto stołeczne Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna, głosowały 172 osoby. Przeciw takiemu scenariuszowi głosowało 5 tysięcy 447 osób.

Aby referendum było ważne, zabrało oddania około stu głosów.

Legionowo i Nieporęt na "nie"

26 marca podobne referendum zorganizowano w gminie Legionowo. Wtedy 94,27 procent mieszkańców biorących w nim udział opowiedziało się przeciwko przyłączeniu miasta do metropolii warszawskiej.

Już po wycofaniu projektu powiększenia stolicy 14 maja głosowali mieszkańcy Nieporętu. 4 tys. 173 mieszkańców, czyli 96,09 proc. wskazało, że tego nie chce, przeciwnego zdania było 170 osób, czyli 3,91 proc. Frekwencja wyniosła 39,5 proc.

4 czerwca w tej samej sprawie zagłosują mieszkańcy Ożarowa Mazowieckiego, Podkowy Leśnej, Karczewa, Wiązowny i Wieliszewa. Z kolei 11 czerwca głosować będą mieszkańcy Piastowa i Lesznowoli.

Projekt PiS

Pod koniec stycznia PiS skierował do Sejmu projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który przewidywał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi protestowali politycy opozycji.

Po zakończeniu budzących kontrowersje konsultacjach społecznych w tej sprawie poseł PiS Jacek Sasin poinformował o wycofaniu projektu dotyczącego metropolii warszawskiej. Zdaniem Sasina, w sprawie metropolii powinna dalej trwać dyskusja, a dobrą drogą byłby w przyszłości projekt rządowy.

W związku z decyzją PiS kilka podwarszawskich gmin, m.in. Błonie i Milanówek podjęły uchwały o odwołaniu referendów w sprawie metropolii warszawskiej.

Czytaj też o referendum w Legionowie:

Referendum w LegionowieTVN24
wideo 2/6

kz/gp/jb