Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

100 000 kontroli miesięcznie. ZTM bierze się za gapowiczów

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plZarząd ZTM o kontroli biletów

Ostrą walkę z jeżdżeniem na gapę zapowiada Zarząd Transportu Miejskiego. Ma być więcej kontroli i więcej kontrolerów. Tych ostatnich zatrudniać będzie zewnętrzna firma, wybrana w przetargu.

Kontrolerzy będą sprawdzać bilety w pojazdach ZTM przez siedem dni w tygodniu, zarówno w pierwszej, jak i w drugiej strefie biletowej. W dni robocze będzie ich co najmniej 20, a w soboty, niedzielę i święta co najmniej ośmiu. Każdego miesiąca będą musieli wykonać co najmniej 100 tys. kontroli.

- Każdy przed rozpoczęciem pracy zostanie dokładnie przeegzaminowany ze znajomości taryfy biletowej, regulaminu przewozów, ale też z postępowania w sytuacjach zdarzających się w pojazdach komunikacji miejskiej, np. prowokowania ze strony pasażerów - zapowiedział dyrektor pionu handlowego Grzegorz Dziemieszczyk.

Obowiązkowe języki obce

- Taki egzamin będzie w teorii, natomiast później, przed dopuszczeniem do samodzielnej pracy w terenie, będzie jeszcze prawdopodobnie osiem, być więcej godzin dodatkowej pracy z naszymi, doświadczonymi kontrolerami. I dopiero ich ocena pozwoli na wystawienie certyfikatu do samodzielnej pracy - wyjaśnił.

Kontrolerzy będą musieli wykazać się minimum średnim wykształceniem oraz znajomością języków obcych - angielskiego lub rosyjskiego.

Przy wyborze najkorzystniejszej oferty głównym czynnikiem będzie cena za świadczone usługi, ale ZTM będzie chciał, by jak najwięcej pracowników było zatrudnionych na etat.

"ZTM bierze pełną odpowiedzialność"

Dyrektor ZTM Wiesław Witek podkreślił, że pracując nad nowym przetargiem zarząd bierze pełną odpowiedzialność za jakość pracy kontrolerów. ZTM weźmie też na siebie windykację kar. Witek dodał, że zatrudnienie nowych kontrolerów ma służyć uszczelnieniu systemu biletowego w mieście.

Obecnie ZTM ma 68 kontrolerów etatowych i ok. 60 osób zatrudnionych na umowę zlecenie. Dodatkowo 76 pracowników SKM zostało przeszkolonych w zakresie kontroli biletów. - Firma wybrana w przetargu zacznie pracować na przełomie sierpnia i września 2016 roku - przewiduje ZTM.

Bez biletów jeździ ok. 5 proc. kontrolowanych pasażerów.

Nowy punkt informacyjny na Centralnym

Na środowym spotkaniu przedstawiciele ZTM poinformowali również, że 1 kwietnia zostanie uruchomiony nowy Punkt Obsługi Pasażerów na Dworcu Centralnym. Będzie znajdował się w hali głównej i będzie otwarty przez siedem dni w tygodniu, od 6 do 22.

Oprócz tego ZTM chce na stacji metra Centrum stworzyć jeden duży POP zamiast obecnych dwóch mniejszych, których wykorzystanie jest nierównomierne. Zarząd chce też otworzyć dwa kolejne POP-y przy Metrze Politechnika i Metrze Wilanowska.

- W 2015 r. wpływy z wszystkich POP-ów wyniosły 65 mln zł - poinformował Witek.

Ponadto ZTM poinformował, że od 2 kwietnia ponownie rusza linia autobusowa 800, którą będzie można dojechać do muzeum w Palmirach i Kampinoskiego Parku Narodowego. Ta linia okresowa będzie jeździła w soboty, niedziele i święta (a także 2 i 27 maja) do 30 października. Autobusy będą wyjeżdżały co półtorej godziny ze stacji metra Młociny.

1 kwietnia ruszy nowy Punkt Obsługi Pasażerów
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

PAP/kw/r