10 proc. autobusów z niesprawną klimatyzacją

Warszawa

Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.plO kontrolach klimatyzacji mówi kierownik nadzoru ruchu ZTM

W ciągu kilku tygodni Zarząd Transportu Miejskiego skontrolował blisko 1900 razy autobusy. W 187 przypadkach klimatyzacja - mimo upalnej pogody – była niesprawna. Przewoźnicy za to uchybienie zapłacili 109 tysięcy złotych kar.

Jak poinformował kierownik nadzoru ruchu ZTM, każda ekipa kontrolerów, która wyjeżdża sprawdzać stan techniczny autobusów, ma przy sobie termometry.

Temperatura jest sprawdzana w kilku miejscach pojazdu. Latem, w pojazdach komunikacji miejskiej temperatura powinna utrzymywać się w granicach 18-25 stopni Celsjusza, w jej utrzymaniu pomaga klimatyzacja. To czy działa sprawdzają właśnie kontrolerzy z nadzoru ruchu.

- W ostatnich tygodniach skontrolowaliśmy 1887 pojazdów i w 187 przypadkach wykryliśmy niesprawną klimatyzację – powiedział Grzegorz Strzelczyk, kierownik nadzoru ruchu ZTM.

Jak dodał, najwięcej uchybień, bo 61 było w autobusach firmy Mobilis, nieco mniej – 57 w PKS Grodzisk Mazowiecki. Z kolei w ITS Michalczewski, klimatyzacja nie działa w 48 pojazdach, natomiast w Miejskich Zakładach Autobusowych to było 21 uchybień. W sumie przewoźnicy za swoje przewinienia musieli zapłacić 109 tysięcy złotych kar.

Najlepiej było w tramwajach. Tam w każdym kontrolowanym składzie klimatyzacja była sprawna.

Gdzie można przekazywać informacje o niedziałającej klimatyzacji?

Informacje o pojazdach, w których nie działała klimatyzacji można przekazywać do Zarządu Transportu Miejskiego za pośrednictwem strony internetowej ZTM.

W zgłoszeniu należy podać czas i miejsce zdarzenia, numer linii oraz numer taborowy. Następnie informacja jest przesyłana do właściwego przewoźnika, który jest zobowiązany do wyjaśnienia sytuacji. Jeśli pasażer – przekazując informacje o niewłaściwie działającej klimatyzacji – poda swoje dane personalne i adresowe, jego zgłoszenie będzie traktowane jako oficjalna skarga, na którą otrzyma pisemną odpowiedź.

Informacje o niesprawnej klimatyzacji można także zgłaszać za pośrednictwem infolinii miejskiej 19115.

bf