10 mln złotych na dodatkowe zajęcia dla dzieci

Warszawa

Urząd MiastaPieniądze na dodatkowe zajęcia dla dzieci

Od 1 września ok. 50 tysięcy warszawskich dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych skorzysta z bezpłatnych zajęć dodatkowych - zapowiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Miasto przeznaczy na ten cel 10 mln zł.

W piątek prezydent odwiedziła jedno z warszawskich przedszkoli na Mokotowie, gdzie trwa akcja "Lato w mieście", dzięki której rodzice w wakacyjnym okresie mogą zostawić pod opieką swoje dzieci. Przedszkole, w którym jesteśmy, nie jest wyjątkiem - w letnich miesiącach pracuje ich aż 181 - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

1 zł za godzinę

Prezydent przypomniała, że od 1 września 2013 r. edukacja przedszkola będzie dotowana z budżetu państwa, a opłaty ponoszone przez rodziców za pobyt dzieci w przedszkolu będą niższe. - W przypadku Warszawy nie będzie to 3 złote za godzinę, tylko 1 zł za godzinę - powiedziała. Zapowiedziała też, że od 1 września każde dziecko w przedszkolu i oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej będzie mogło bezpłatnie korzystać z dodatkowych zajęć. Rodzice będą mogli za darmo posłać swoje dzieci na dwie godziny tygodniowo dodatkowych zajęć - mówiła prezydent. Rodzaj dodatkowych zajęć będą mogli wybrać rodzice, którzy dotychczas je opłacali. Do tej pory najczęściej były to zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, rytmiki i języka angielskiego. W ocenie ratusza, koszt zajęć dodatkowych wyniesie ok. 10 mln zł rocznie, które uda się wygospodarować dzięki nowym dopłatom do przedszkoli z budżetu państwa.

Będą nowe miejsca

Czy będą też pieniądze na dodatkowe miejsca w przedszkolach? - Na razie przekazujemy pieniądze rządowe na utrzymanie obecnych i dodatkowe zajęcia. Sukcesywnie, w miarę ich przekazywania, będą też przeznaczane na nowe miejsca w oddziałach - zapewnia Agnieszka Kłąb, z-ca rzecznika ratusza. – Na nowe miejsca przekazujemy też całyczas fundusze z budżetu miasta - dodaje.

Rozwój przedszkoli i żłobków to pierwszoplanowe zadanie gminy. Rodzice mogą wrócić do pracy, gdy wiedzą, że mają zapewnioną dobrą opiekę nad dziećmi. W związku z tym to jest nasz priorytet – zaznacza z kolei prezydent. Przekonywała też, że władze Warszawy, pod jej kierownictwem, dobrze dbają o przedszkola. Przypomniała, że od 2007 r. liczba miejsc przedszkolnych zwiększyła się w Warszawie o 13 tys. - Do końca przyszłego roku to będzie jeszcze kolejne 1750 nowych miejsc, czyli w sumie to będzie prawie 15 tys. - dodała Gronkiewicz-Waltz.

"Wydaliśmy prawie 2 mld"

Zwróciła też uwagę na inwestycje miasta w rozwój oświaty stolica przeznacza na nią 20 proc. swojego budżetu. - W ciągu całej kadencji na ten cel wydalimy prawie 2 mld zł - mówiła prezydent. Podała też, że w Warszawie edukacją przedszkolną objętych jest ok. 97 proc. dzieci w wieku od 3 do 5 lat. To o 11 proc. więcej, niż wynosi średnia dla miast w kraju. Zgodnie z nowelizacją, którą pod koniec czerwca podpisał prezydent, opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej - powyżej pięciu godzin bezpłatnych - ma wynieść nie więcej niż jeden złoty. Na obniżenie opłat wnoszonych przez rodziców za dodatkowe godziny opieki samorządy otrzymają dotację z budżetu państwa.

Pieniądze do 2017 r.

Samorządy otrzymają pieniądze na każde dziecko niezależnie od tego, ile czasu ono spędza w przedszkolu. Dotacja na jedno dziecko (w wieku 2,5 - 6 lat) w okresie wrzesień-grudzień 2013 r. będzie wynosić 414 zł. W 2014 r. będzie to już 1242 zł na jedno dziecko (kwota roczna). Na ten cel w budżecie państwa zaplanowano na okres wrzesień-grudzień 2013 r. Środki w wysokości 504 mln zł w 2014 r. na ten cel przeznaczonych będzie 1 mld 560 mln zł. Ratusz szacuje, że Warszawa otrzyma na ten cel w 2013 r. kwotę 29 mln zł, w 2014 r. - 86 mln zł, w 2015 r. - 81 mln zł, w 2016 r. - 75 mln zł, w 2017 r. - 77 mln zł. W 2012 r. roczny koszt utrzymania jednego miejsca w warszawskim przedszkolu publicznym wyniósł ok. 10 tys. zł, dotychczas rodzice pokrywali zaledwie 10 proc. tych kosztów. Po wprowadzeniu zmian, opłaty rodziców pokryją 4 proc.

PAP/ran/b